home

Gośliński Ośrodek Kultury ma już 35 lat

Pełna aula ludzi, kwiaty, gratulacje, prezenty i ciepła, rodzinna atmosfera… Wszystko to wydarzyło się 25 listopada br. podczas uroczystości jubileuszowych z okazji 35 lat istnienia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie. Nie mogło być inaczej, skoro w roli gospodarza wystąpiła przesympatyczna załoga goślińskiego ośrodka z przesympatyczną szefową Arletą Włodarczak na czele.

Przybyłych powitał Wojciech Wietrzyński, inicjator ruchu flażoletowego w Polsce, który zaprosił na koncert Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej pod kierunkiem Sławomira Mizerkiewicza. Każdy, kto spodziewał się melancholijnych piosnek, mocno się musiał zdziwić. Orkiestra zagrała z rockowym pazurem, gitary elektryczne, perkusja harmonijnie współgrały z małymi, niepozornymi flażoletami. Podczas kolejnych utworów, wyświetlana była prezentacja zdjęć przedstawiających historię goślińskiej kultury z ostatnich 35 lat. Niejedna osoba obecna na sali odnalazła tam siebie z młodzieńczych lat. Niejednemu zaszkliły się zapewne oczy. Długość trwania prezentacji i ilość zdjęć uzmysławiały jednocześnie, jak wiele się wydarzyło i nadal dzieje w naszej gminie.

Po zakończonym występie głos zabrała obecna Dyrektor Ośrodka Kultury Arleta Włodarczak. Powitawszy gości, poprosiła o kilka słów byłych już zarządców placówki: Leszka Rewersa (Dyrektor MGOKiR w latach 1993-2003) i Lucynę Bełch (Dyrektor w latach 2003-2008). Oboje ciepło wspominali spędzony w Ośrodku czas, wymieniając osiągnięcia tamtego okresu i życząc kolejnych obecnej załodze. Niestety na uroczystość nie przybyli dwaj pierwsi dyrektorzy: Wojciech Garczarek (Dyrektor w latach 1977-1989) oraz Witold Giersig (Dyrektor w latach 1989-1992).

Pragnąc podziękować sponsorom działań podejmowanych w latach 2008-2012 Ośrodek Kultury wręczył tytuły: Mecenasa Goślińskiej Kultury. Otrzymali je (alfabetycznie): Aquanet S.A., Bank BGŻ O/Murowana Goślina, Bank Zachodni WBK S.A. O/Murowana Goślina, Ewa i Paweł Bugajni, Gmina Murowana Goślina, Cech Rzemieślników, Kupców i Przedsiębiorców, Jarosław Dobrowolski, El-Cab Sp. z o.o., Jacek Grala, KRUSZGEO, MARK-DREW Marek Krotecki, Nortex sp. z o.o.Szymankowo, Barbara i Piotr Pietkiewiczowe, Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy O/Murowana Goślina, Poczta Polska Dział Filatelistyki i Handlu, PUIB HYDROTECH Janusz Radel, SOLARIS Bus&Coach S.A. w Bolechowie, SKOK „Jaworzno”, Powiat Poznański, HPU Konrad Strykowski, TRUST S.A., Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie, Zakład Poligraficzny Tomasz Kędziora, Agroturystyczne Gospodarstwo Rolne Urszula i Kazimierz Kosakowscy.

To był dopiero początek podziękowań. Następnie przyszła kolej na „Przyjaciół MGOKiR w latach 2008-2012”. Było ich naprawdę wielu. Każdy obecny na uroczystości otrzymał różę.

Jako pierwszy z gości głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Tomasz Łęcki, który składając podziękowania dyrektorom, pracownikom i instruktorom podkreślił znaczenie goślińskiego Ośrodka Kultury, jego dokonań, oraz zapewnił gotowość władz samorządowych do dalszego wspierania działalności MGOKiR. Należy podkreślić, że dwie osoby są związane z Ośrodkiem Kultury od początku aż po dzień dzisiejszy, są to: prof. Elżbieta Wtorkowska i Marek Derbich.

Przyszła i kolej na życzenia, do których ustawiła się dłuuuuga kolejka chętnych. Wszyscy występujący podkreślali pracowitość i zaangażowanie pracowników goślińskiego Ośrodka Kultury, imponującą i niespotykaną w innych gminach liczbę wydarzeń kulturalnych obecnie realizowanych, ale przede wszystkim, ciepłą atmosferę, jaka tam panuje. Niespodziankę pracownikom ośrodka zgotował Klub HDK PCK „Gośliniacy” nadając odznaki „Przyjaciela Klubu”.

Bardzo miłym akcentem uroczystości było spontaniczne odśpiewanie przez publiczność  „Sto lat”.

Po części oficjalnej gospodarze zaserwowali imponujących rozmiarów tort i szampana. Rozmowy w kuluarach trwały do późnych godzin wieczornych.

Kilka faktów

  • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji powstał 29 listopada 1977 r. i do dnia dzisiejszego stacjonuje w budynku przy ul. Poznańskiej 16, co warte podkreślenia, wybudowanym z inicjatywy i przy znacznym wkładzie finansowym Rzemiosła Cechowego. Przez 35 lat miał 5 dyrektorów. Obecnie w MGOKiR działają następujące zespoły: Chór Dziewczęcy i Chłopięcy „Canzona”, Żeński Chór „Canzona Absolwent”, Chór Kameralny „Canzona”, Chór Mieszany „Vocantes”, Zespół Śpiewaczy PZERiI „Goślinianka”, Zespół Wokalny „Goślińskie Chabry”, Zespół Folklorystyczny „Goślinianie”, Teatrzyk „Zielona Goś”, Teatr „Karamba”, Teatr Młodzieżowy „Gang Marcina”, Orkiestra Dęta OSP, Zespół taneczny Orkiestry OSP, Zespół Wokalny „Una Canto” w Długiej Goślinie, Teatrzyk Kukiełkowy „Czerwona Kurtyna”.
  • 35- lecie działalności  Ośrodka Kultury to niezliczone przedsięwzięcia służące rozwijaniu amatorskiego ruchu artystycznego, edukacji artystycznej, upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego, a także integracji społeczności. To piękne i cenne przeżycia dzieci, młodzieży, dorosłych z miasta i wsi naszej gminy. To codzienna praca dla wartości. To dużo czasu. Trzydzieści pięć lat wypełnionych urzeczywistnianiem wciąż nowych pomysłów, twórczymi spotkaniami – zdaje się chwilą. To miejsce, gdzie realizuje się wspólne i indywidualne pasje.
  • Z okazji 35. urodzin Ośrodek Kultury przygotował prezentację zdjęć z okresu 35 lat, wystawę afisza informacyjnego z lat 2008-2012, kalendarium obejmujące 35 lat, kronikę wydarzeń z roku 2012 (dzieło Tomasza Mizgiera).
  • Podczas 35 lat działalności przez Ośrodek Kultury przewinęły się setki instruktorów i pracowników. Dzisiejszą załogę tworzą: Arleta Włodarczak (Dyrektor), Agnieszka Szymańska-Wojtera (Kierownik Klubu Osiedlowego),  Tomasz Mizgier (Kierownik Domu Kultury), Iwona Scheffler, Zdzisława Trojanowska, Mariola Kozieł, Grażyna Szymała-Wołyńska, Bartłomiej Stefański oraz Marek Derbich.

Dziękując całej Załodze za dotychczasowe kulturalne poczynania życzyć należy sił i pomysłów do dalszego działania. A cała reszta… się DZIEJE. Wszak w goślińskim Ośrodku Kultury zawsze w drzwiach wita uśmiech, a problemy są rozwiązywane na przysłowiowym pniu. Goślińską kulturę tworzą nie wydarzenia, a ludzie. Oby tak było kolejne 35 lat.

 

Filmiki z uroczystości:

  • http://youtu.be/OZG657JM6uQ
  • http://youtu.be/r5rQRzkgqMc
  • http://youtu.be/KUItgrxWETw