home

„Dom pełen skarbów”

Drzewa, które rosną blisko siebie,
a gałęzie ich, ramię w ramię,
prędzej pną się do słońca co na niebie
świeci Nam, i Tacie, i Mamie.
U nas imprez więcej,
chociaż nieraz ciasno,
częściej święta są
i prezenty.
Starczy miejsca przy stole,
chociaż kasy nie zawsze,
znowu budżet jest ciasno zapięty.
A u nas będzie więcej, więcej, więcej Radości,
A u nas będzie więcej, więcej, więcej Miłości,
A u nas będzie więcej, więcej, więcej Radości,
A u nas będzie więcej, więcej, więcej Miłości
i więcej Nas …

Piosenka Janka Pospieszalskiego przed laty skomponowana specjalnie z okazji Dnia Życia jakoś brzmi w sercu i trochę żal się robi ,że  u mnie cicho i nie tak tak radośnie i gwarno „ i więcej i więcej miłości” … Jest czego pozazdrościć , ale i cieszyć się szczęściem drugiego człowieka to trochę tego szczęścia dostać .

Z okazji Narodowego Dnia Życia w dniu 25 marca Długiej Goślinie odbyła się konferencja pod hasłem „Kierunek: dziecko”. Prowadząca konferencję Jolanta Popiołkiewicz zwróciła uwagę, że tegoroczna kampania prowadzona przez Fundację Narodowego Dnia Życia poświęcona jest promocji zdrowego stylu życia i szeroko rozumianej ekologii płodności, co ma wpłynąć na poprawę kryzysu demograficznego w Polsce. Polska znalazła się na progu katastrofy demograficznej. Wskaźnik dzietności w naszym kraju wynosi 1,3, co daje nam 209. miejsce spośród 222 państw świata objętych podobnymi statystykami. Źródeł zapaści demograficznej jest wiele: kryzys wartości, brak poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin, problemy mieszkaniowe. Osobną grupą problemów są te związane ze zdrowiem społeczeństwa. Prawie 2,5 miliona Polaków bezskutecznie stara się o dziecko. Oznacza to, że problem niepłodności dotyka nawet kilkunastu procent par. To z pewnością problem coraz powszechniejszy. Jego skala może rosnąć zwłaszcza w związku ze złym stylem życia i odwlekaniem decyzji o posiadaniu dzieci. Do tego liczba poronień sięga ponad 40 tysięcy rocznie. Ważnym czynnikiem wpływającym na stan zdrowia prokreacyjnego Polaków jest ich styl życia. Dobra kondycja fizyczna i psychiczna, których podstawę stanowią m.in. profilaktyka zdrowotna, wartościowa dieta, sport czy unikanie stresu, mają wpływ na płodność.

Pierwszym punktem konferencji była aktualna sytuacja demograficzna w naszej gminie, przedstawiona przez Aleksandrę Pilarczyk, kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Według tych danych w 2012 r. mieliśmy 16.323 mieszkańców, zawarto 112 ślubów, urodziło się 201 dzieci.

Do tematu konferencji „Kierunek: dziecko” odnieśli  się zaproszeni goście: Barbara, Hania i Filip Klepaccy oraz Jadwiga Kądzielawa. O swoim szczęściu opowiedzieli nam ludzie, których znamy, mieszkają w naszej gminie, mijamy się na ulicy, są wśród nas. Podzielili się z nami kawałkiem miłości swojej zwyczajnej rodziny. Świadectwa swojej radości życia w rodzinie, gdzie jest wiele dzieci sióstr i braci, świadectwa pragnienia dziecka i długiego oczekiwania na nie były głęboko przebudowujące świadomość. Wiedzą i doświadczeniem na temat rodziny wielodzietnej pozytywnie, wbrew utartym , często krzywdzącym stereotypom podzielili się ludzie zwyczajni , tacy sami jak my. Okazuje się ,że w czasach trudnych dla rodziny z różnych względów radość, miłość i wartości dla niej najważniejsze pozostają niezachwiane i to jedynie one utrzymać mogą „dom” na solidnym fundamencie.

Następnie Wiceburmistrz Miasta i Gminy Marcin Buliński przedstawił założenia programu działań wspierających rodziny wielodzietne w Gminie Murowana Goślina, program zostanie skierowany do Rady Miejskiej.

Kolejnym punktem programu konferencji było podsumowanie konkursu plastycznego „Każdemu z życiem do twarzy” i wręczenie nagród laureatom.

W dalszym ciągu spotkania wywiązała się dyskusja, uczestnicy najczęściej mówili o swoich bardzo osobistych przeżyciach związanych z rodziną. Tradycyjnie na zakończenie konferencji głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Tomasz Łęcki.

Bartłomiej Stefański