home

„Gramy i śpiewamy prosto z serca…”

Na kolejnym koncercie w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im ks. Edmunda Szymańskiego wystąpił Polonijny Chór „Sursum Corda” z dyrygentką Heleną Sakowicz i Zespół Instrumentalny „Art. – Azart”, którego kierownikiem muzycznym jest Igor Makawecki. Zespoły przyjechały z Grodna (Białoruś), specjalnie na dwa koncerty do Murowanej Gośliny.

Był to koncert chwytający za serce, dostarczył wielu wzruszeń publiczności. Kierownik i dyrygent chóru Helena Sakowicz, która poprowadziła koncert podzieliła go na trzy części. W pierwszej znalazły się utwory ludowe i klasyczne. Nie mogło zabraknąć „Prząśniczek” czy utworów z repertuaru Mazowsza. W drugiej części królowały utwory z lat 30 – tych np. „Ada to nie wypada”, „Ta ostatnia niedziela”, czy „Już taki jestem zimny drań”, a w części ostatniej królowała muzyka współczesna, filmowa ze znanymi przebojami ABBY.

Repertuar lekki i przyjemny, mistrzowskie wykonanie!

Wspaniałe aranżacje Igora Makaweckiego, utalentowani muzycy i chórzyści, do tego nietuzinkowi soliści. Julia Jeftuchowska – sopran koloraturowy, solistka filii Akademii Muzycznej w Warszawie w Białymstoku zachwycała nas w partiach solowych i duetach. Ogromne emocje wywołał Aleksander Wołodczenko (baryton liryczny) wykonaniem utworu z repertuaru Anny German „Tańczące Eurydyki”. Duet Julia Jeftuchowska i Maksim Andrejczenko (tenor) w utworze „Dumka na dwa serca” zebrał rzęsiste brawa. Cały koncert raz bawił, raz wzruszał, do tego niezwykle ciepła i bezpośrednia Pani Dyrygent. Na zakończenie muzycy i chór wykonali „Hymn III Tysiąclecia”(sł. i muz. Mirosław Gałęski), gdzie solistą był Aleksander Wołodczenko. Dyrektor festiwalu prof. Elżbieta Wtorkowska, która potrafi zachęcić do śpiewaniu każdego w ciągu 5 minut z publiczności „zrobiła” drugi chór i na bis wszyscy ponownie zaśpiewali „Hymn III Tysiąclecia”. Było podniośle i wzruszająco, a w nie jednym oku pojawiła się łza. Publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco.

W podziękowaniu za gościnność i zaproszenie na nasz festiwal chóralny, muzycy i chórzyści podarowali Pani dyrektor festiwalu prof. Elżbiecie Wtorkowskiej, Pani dyrektor ośrodka kultury Arlecie Włodarczak i Panu prof. Przemysławowi Pałce przepiękne, ręcznie robione lalki.

Był to koncert, który na długo zapadnie w pamięci nielicznej publiczności….

Szkoda, że było nas tak mało. Dlatego serdecznie Państwa zapraszamy na kolejny koncert festiwalu, który odbędzie się w piątek 24 maja br., o godz. 19.00 w auli Gimnazjum nr 1. Wystąpi znakomity Big Band Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Oby nie ominęła Państwa kolejna uczta muzyczna..

 

Agnieszka Szymańska – Wojtera