home

Szczęśliwa Trzynastka w Boduszewie!

W minioną sobotę 8 czerwca 2013 roku już po raz trzynasty o godzinie 12.00 rozpoczęto targowanie we wsi Boduszewo. Trzynasta edycja tej imprezy okazała się bardzo szczęśliwa, choć sobotnie przedpołudnie nie zapowiadało się najlepiej. Już od godzin porannych do organizatorów dochodziły informacje o ulewach i silnych wiatrach w naszym regionie, a nawet o deszczach w naszej gminie. Jednak w Boduszewie tego dnia było bardzo słonecznie. W pięknej scenerii kompleksu pałacowego można było kupować kwiaty, rzeźbę, biżuterię, wiklinę, ceramikę, i różne inne dzieła artystyczne. Oczywiście można było nabyć również różnego rodzaju wędliny i inne regionalne produkty. Dużym powodzeniem cieszyła się kawiarenka, w której panie z Boduszewa serwowały własne, przepyszne wypieki. Można było wziąć udział w konkursie strzeleckim, prowadzonym przez Violettę i Marka Kroteckich.

Oficjalne otwarcie XIII Targu Wiejskiego oraz Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych nastąpiło o 14.30. Prowadzący bardzo sprawnie imprezę Mateusz MJ Sibilski zaprosił na scenę wszystkich organizatorów imprezy: Tomasza Łęckiego – Burmistrza Miasta i Gminy, Konrada Strykowskiego – Przewodniczącego Rady Miejskiej, Witolda Rewersa – Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Elżbietę Winogrodzką – Sołtysa Boduszewo, Arletę Włodarczak – Dyrektora MGOKiR, Mikołaja Słomińskiego – właściciela pałacu, Stanisława Grabińskiego – Prezesa OSP w Boduszewie. Tradycyjnie otwarcia Targu Wiejskiego dokonał Tomasz Łęcki, podkreślając rolę mieszkańców w organizowaniu imprez letnich na terenie gminy.

Po oficjalnym otwarciu w ramach XIII Targu Wiejskiego w Boduszewie odbył się piąty w gminie Murowana Goślina, a drugi w Boduszewie Przegląd Orkiestr Dętych Powiatu Poznańskiego. Mieliśmy okazję wysłuchać prezentacji łącznie pięciu orkiestr. Po raz pierwszy zawitała do nas orkiestra ze Środy Wielkopolskiej.

Przegląd rozpoczęła Orkiestra Dęta z Chludowa pod dyrekcją Krzysztofa Żeleśkiewicza. Zespół zaprezentował dobrze wykonany i zróżnicowany repertuar. Na szczególną uwagę publiczności zasłużyły dwie suity walców – tańców dość rzadko wykonywanych przez dęciaków. Miłym akcentem na zakończenie prezentacji było wykonanie tradycyjnego „Sto lat” dla Kamili – wiceprezeski orkiestry z okazji urodzin. Należy podkreślić, że chludowska orkiestra należy do zespołów wielopokoleniowych, gdyż najstarszy z grających (68 lat), posiada staż w orkiestrze lat 56, a najmłodszym grającym był 11 letni perkusista.

Jako druga zaprezentowała się po raz pierwszy na przeglądzie Orkiestra Dęta ze Środy Wielkopolskiej. Jest to stosunkowo młody zespół, gdyż założony w 1997 roku. Średzka orkiestra była największym zespołem, który prezentował się w Boduszewie. Na uwagę zasługuje rozbudowane instrumentarium zespołu i wprawna ręka kapelmistrza Macieja Madanowskiego. Wśród orkiestrantów zespołu była przewaga młodzieży, co szczególnie cieszy i dobrze rokuje na dalszy rozwój zespołu. Orkiestra zaprezentowała zróżnicowany repertuar, między innymi wiązankę przebojów zespołu ABBA, bardzo lubianą przez goślińską publiczność. Dobre wrażenie pozostawił także American Marsch wykonany przez orkiestrę.

Trzecim zespołem występującym w Boduszewie była 4 Drużyna Harcerska im. Księcia Józefa Poniatowskiego z Kórnika pod dyrekcją Jacka Kozłowskiego. Jest to orkiestra fanfarowa, składająca się tylko z instrumentów dętych blaszanych. Większość repertuaru na potrzeby tak specyficznego składu instrumentarium opracowuje kapelmistrz Jacek Kozłowski. Orkiestra posiada również utwory napisane przez swego kapelmistrza i taką fanfarą pt. „Marszowa sygnałówka” powitali i pożegnali goślińską publiczność. Publiczności zgromadzonej na Targu Wiejskim szczególnie przypadło do gusty wykonanie znanego przeboju „CI SARA” z repertuaru Al. Bano-Romina Power w opracowaniu Jacka Kozłowskiego.

Czwarty zespół, to Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Dęta w Swarzędzu pod dyrekcją Łukasza Gowarzewskiego. Zespół w dobrym stylu przypomniał przeboje zespołu Bony M, a także hity Rabbiego Williamsa, czy Geri Halliwell – It’s Raining Men. Podczas tego występu zaprezentowała się cała – liczna grupa taneczna orkiestry. Szczególne owacje zebrała młodsza grupa, tańcząca do przeboju Pszczółka Maja. Swarzędzka Orkiestra zaprezentowała dobrą intonację, ciekawy program i dużą radość muzykowania w dużej mierze młodych instrumentalistów.

Na zakończenie przeglądu miejsce na scenie zajęła Orkiestra Dęta OSP Murowana Goślina. Zespół zaprezentował szeroki repertuar o walców Johanna Straussa, przez przeboje muzyki rozrywkowej (ABBA) do kompozycji Czesława Niemena „Pod Papugami”, gdzie partię solową wykonał na saksofonie tenorowym Robert Duszczyk. Również podczas tego występu zaprezentowała się grupa taneczna orkiestry pod kierunkiem Marty Jankowskiej.

Na zakończenie prezentacji każdej z orkiestr wręczono pamiątkowe puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe od Ośrodka Kultury i vouchery – specjalne nagrody od Komendanta Państwowej Straży Pożarnej Witolda Rewersa. Wspomniany voucher, to możliwość zorganizowania trzydniowych warsztatów orkiestry w Ośrodku Szkoleniowym PSP w Bolechowie. Nagroda szczególnie cenna w procesie przygotowywania do ważnych wydarzeń artystycznych w życiu orkiestr.

Przegląd zakończył się godzinną prezentacją grup mażoretkowych: Pa-Mar-Sze i Pa-Mar-Sze Młodsze z Rogozińskiego Centrum Kultury, przygotowanych przez Małgorzatę Lang. Był to mocny akcent na zakończenie udanego przeglądu. Cieszy bardzo liczna publiczność, oklaskująca orkiestry, mam zatem nadzieję na równie udany przegląd w przyszłym roku.

Od godz. 20.00 można było potańczyć przy dźwiękach muzyki wykonywanej przez zespół Music Partners. W miłej atmosferze bawiono się do godziny 24.00.

 

Mateusz MJ Sibilski, Tomasz Mizgier

 

Sponsorzy Targu Wiejskiego:

– Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy Oddział Murowana Goślina

– Bank Zachodni WBK Oddział Murowana Goślina