home

Kolejne wydarzenia artystyczne w Murowanej Goślinie

W środę 19 czerwca odbył się dodatkowy koncert w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Ks. Edmunda Szymańskigo w Murowanej Goślinie. Tym razem w auli Gimnazjum nr 1 gościliśmy Akademicki Chór i Orkiestrę z Malmö ze Szwecji. Program zaprezentowany przez oba zespoły został starannie dobrany przez dyrygenta Daniel’a Hansson’a i nawiązywał tematyką do pory roku – lata. W programie znalazły się zarówno utwory przepięknie wyśpiewane przez chór acapella, wspaniale zagrane tylko przez orkiestrę, ale oczywiście nie mogło zabraknąć utworów pokazujących idealne współbrzmienie chóru wraz z orkiestrą. Artyści zaprezentowali utwory m.in. J. Brahms’a, J. Haydn’a, czy A.  Honegger’a oraz wielu, wielu innych wybitnych kompozytorów.

 

Zespół nie tylko koncertuje w kraju, ale także za granicą. Jednym z krajów, jakie zwiedził były Chiny, gdzie Chór wystąpił w Narodowej Sali koncertowej w Pekinie, a także podczas Festiwalu Petropolis of Music w Brazylii i Festiwalu w Rio de Janeiro, jak również w Portugalii i Chorwacji. Chór koncertował też podczas Festiwalu Ithaca w USA, Festiwalu Sutto la Coppola w Novarze we Włoszech oraz w wielu innych europejskich krajach. Muzycy mieli też przyjemność występować wiele razy w północnej Polsce na festiwalach organizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, jednak po raz pierwszy mieli okazję zwiedzić Kraków, Wrocław i Murowaną Goślinę.
Hania Piotrowska

***

Gośćmi na koncercie zespołów ze Szwecji był Polonijny Zespół Folklorystyczny „Polskie Kwiaty” z Jarosławia w Rosji. Zespół przebywał w naszej gminie tydzień. Członkami zespołu są potomkowie zesłańców do Kazachstanu, pielęgnują polską kulturę ludową, pięknie śpiewają i tańczą. Niestety niewielu z nich zna język polski. Zapewniliśmy naszym gościom ciekawy plan pobytu, zwiedzili Poznań, Gniezno, byli też na Dziewiczej Górze. Koncertowali na wiankach w Mściszewie, Obornikach i Owińskach. Najważniejszy koncert, w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego odbył się w niedzielę 23 czerwca w auli Gimnazjum nr 1. Był to dziewiąty koncert tegorocznego festiwalu. „Polskie Kwiaty” zaprezentowały piosenki i tańce z różnych regionów Polski oraz utwory patriotyczne. Publiczność bardzo wzruszyła się wykonaniem Poloneza Ogińskiego. Był to koncert pełen emocji, radości i patriotyzmu. Kierownikiem zespołu jest Anatol Fomin, a choreografem Ludmiła Szyroczenkowa.

 

Polonijny Zespół Folklorystyczny „Polskie Kwiaty” z Jarosławia powstał w 2005 roku.
Swój wysoki poziom artystyczny prezentował podczas koncertów w Moskwie, Jarosławiu, Kijowie, Czeboksarach, Dubnie, Jekaterynburgu, Groznom – Ciecznia.
Uczestniczył w wielu festiwalach m.in. w Światowym Festiwalu Sztuk w Jarosławiu, Słowiańskim Święcie Tańca, w Festiwalu „Polska Jesień” w Jekaterynburgu, XIV Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie.
Koncertował też w Poznaniu podczas imprezy „Gwiazdka2007”, a także brał udział w Światowych Spotkaniach Chórów Polonijnych w Koszalinie w 2011 roku.

 

Arleta Włodarczak