home

„Mistrzowska Jedenastka”

W sobotę 3 sierpnia rozbrzmiały ostatnie akordy koncertu finałowego XI Letniego festiwalu Muzycznego „Musica Sacra Musica Profana” im. Stefana Stuligrosza w Długiej Goślinie.

W części Musica Sacra po raz pierwszy na naszym festiwalu mogliśmy wysłuchać kompozycji argentyńskiego pianisty i kompozytora Ariela Ramireza, w wykonaniu Kicińskiego Chóru Kameralnego „Arsis” pod dyrekcją Karoliny Sobczak–Piotrowskiej i zespołu Puento Latino. W programie koncertu znalazły się oryginalne kompozycje autora powstałe w oparciu o formy i rytmy regionalne zaczerpnięte z tradycji folkloru muzycznego Argentyny i innych krajów Ameryki Łacińskiej. Misa Criolla (Msza Kreolska) to najsłynniejsza kompozycja Ariela Ramireza, która zrobiła międzynarodową karierę i doczekała się wielu wykonań i nagrań. Mieliśmy też okazję wysłuchać cyklu pieśni „Navidad Nuestra” oraz „Misa por la paz y la justicia”, gdzie tekstem liturgicznym były słowa Jana Pawła II. Niezwykłość tych dzieł polega na doskonałym połączeniu folkloru z potęgą muzyki chóralnej oraz geniuszem kompozytorskim Ariela Ramireza.

Był to koncert pełen pasji, prawdziwego sacrum, który wzruszył i zachwycił publiczność.

W części Musica Profana wystąpili soliści Teatru Muzycznego w Poznaniu w koncercie zatytułowanym „Operetka pół żartem, pół serio”.

Gościliśmy na naszej scenie: Annę Bajerską–Witczak (sopran), Radosława Laka (balet), Mirosława Niewiadomskiego (tenor), Wiesława Paprzyckiego (baryton), Jarosława Patyckiego (tenor), Annę Sobczak (balet), Agnieszkę Wawrzyniak (sopran).Jak na prawdziwą profanę przystało było zabawnie i dowcipnie. Zachwyciły popisy taneczne i znane przeboje operetkowe. Publiczność bardzo ciepło przyjęła pochodzącego z parafii Długa Goślina (z Wojnowa) Jarosława Patyckiego. Prawdziwą furorę zrobił Wiesław Paprzycki, którego popisy wokalne, taneczne i aktorskie doprowadzały publiczność niepohamowanych salw śmiechu. Wszyscy artyści zostali nagrodzeni owacją na stojąco. Koncert finałowy poprowadził Mateusz MJ Sibilski.

11 to liczba mistrzowska. Numerologiczne jedenastki rzadko pozostają niezauważone. I taki był tegoroczny Festiwal w Długiej Goślinie.

Na pierwszym koncercie nasz festiwal otrzymał imię profesora Stefana Stuligrosza. Była to dla wszystkich wyjątkowa chwila, a dla nas organizatorów festiwalu zaszczyt i zobowiązanie do podejmowania coraz trudniejszych wyzwań artystycznych. W końcu imię zobowiązuje !

Na drugim koncercie mieliśmy ogromną przyjemność gościć twórcę i pomysłodawcę festiwalu znanego reżysera i scenarzystę pana Roberta Skolmowskiego. Była to zaskakująca i wzruszająca wizyta. Jako organizatorzy festiwalu usłyszeliśmy wiele ciepłych słów od pana Roberta, za które pięknie dziękujemy. Zapewniamy, że dzieło nadal będzie kontynuowane.

Tradycyjnie odbyła się kwesta, na potrzeby kościoła, łącznie zebraliśmy około 2.800 zł (1399,07 zł na czerwcowym koncercie, 1392,80 zł i 20 euro na sierpniowym koncercie).

Mamy nadzieję, że w te dwa letnie wieczory udało nam się oderwać naszą festiwalową publiczność od codzienności i obowiązków dzięki wyjątkowym artystom i ich muzyce.

Serdeczne podziękowania składam naszym sponsorom, którzy co roku obdarzają nas zaufaniem i szczodrością. Mecenatem festiwal objęli:

  • Janusz Radel Hydrotech
  • Bank BGŻ
  • Poczta Polska
  • TRUST
  • Ewa i Paweł Bugajni
  • Jarosław Dobrowolski
  • Instalatorstwo Jacek Grala

Patronat medialny nad festiwalem objęli: Polskie Radio – Radio Merkury, Radio Emaus.

Projekt zrealizowany z pomocą finansową Gminy Murowana Goślina.

Serdeczne podziękowania za pomoc organizacyjną przy realizacji festiwalu składam Mieszkańcom Długiej Gośliny, a w szczególności wszystkim Strażakom OSP w Długiej Goślinie, Marii i Bolesławowi Niedźwiedziom, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich na czele z Panią Moniką Ewert oraz Dyrekcji i Pracownikom Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie.

Dzięki Waszej pomocy i wsparciu rzeczy niemożliwe stają się możliwe.

Ks. Piotr Skoczylas, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie zamykając festiwal powiedział: „Wszystko co dobre, szybko się kończy”. My już dzisiaj zapraszamy na XII Letni Festiwal Muzyczny „Musica Sacra Musica Profana” im. prof. Stefana Stuligrosza w Długiej Goślinie.

 

Agnieszka Szymańska-Wojtera