home

Sukces Canzony w Hiszpanii

W dniach16-21 września br. Chór „Canzona”reprezontował miasto podczas III Międzynarodowego Konkursu Chóralnego „Canço Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii. W prezentacji konkursowej wystąpiło osiem chórzystek z zespołu „Canzona Kameralna” oraz piętnaście z chóru „Canzona Absolwent”. Wyjazd poprzedził rok wytężonej pracy przygotowującej repertuar do prezentacji w trzech kategoriach: pieśni katalońskiej, muzyki sakralnej oraz folkloru polskiego. Międzynarodowe jury, oceniało 16 chórów , głównie akademickich, mieszanych żeńskich i męskich z sześciu krajów Europy, zarówno w klasyfikacji punktowej, przyznając złote, srebrne i brązowe dyplomy, jak i wyróżniając najlepsze  zespoły miejscami w poszczególnych kategoriach. Canzona uzyskała trzy Srebrne Dyplomy oraz III Nagrodę w kategorii muzyki sakralnej.

Wielkim wyróżnieniem dla goślińskiego zespołu był udział w koncercie towarzyszącym, który odbył się w Katedrze św. Eulalii w Barcelonie.

Formuła konkursu przewidywała promocję miasta i regionu. Przez cały dzień przesłuchań konkursowych na Plaça de Iglesia przed Kościołem Santa Roma w Lloret de Mar, chór dysponował stoiskiem z materiałami reklamowymi, płytami CD oraz gadżetami, reklamującymi Murowaną Goślinę zarówno wśród Katalończyków jak i tłumu turystów z całego świata. Natomiast podczas gali finałowej w Teatrze Miejskim, podczas występu „Canzony” wyświetlana była przygotowana przez Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta i MGOK prezentacja multimedialna o mieście, regionie i chórze.

Udział w międzynarodowym konkursie był możliwy dzięki wsparciu finansowemu miasta, który w połowie pokryło koszty uczestnictwa. Pozostałe koszty opłaciły same chórzystki i dyrygent.

 

Elżbieta Wtorkowska