home

Goślińskie rzeźby na targach Tour Salon 2013

Tradycją stało się już, że rzeźby powstałe podczas międzynarodowego pleneru, który odbywa się od 7 lat w Pławnie, mają swą ekspozycję na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Podobnie stało się i w tym roku. Podczas targów turystycznych Tour Salon 2013 zaprezentowane zostały tegoroczne efekty działań artystów. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się podczas pierwszego dnia targów, 17 października.

Wystawa na targach objęła rzeźby powstałe podczas VII Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego, który odbywał się na terenie Agroturystyki „Rozmaitości” w Pławnie, w dniach 1-11 września. Tym razem tematem przewodnim pleneru było „Światło i czas”.

Wernisaż targowy otworzyła Anna Lemańska – Dyrektor Produktu MTP. Przybyłych powitał Burmistrz Tomasz Łęcki. Podkreślił międzynarodowy wymiar wydarzenia, wymieniając również inne ważne dla gminy Murowana Goślina przedsięwzięcia, tj.: Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. ks. Edmunda Szymańskiego, czy widowiska plenerowe, w których specjalizować się zamierza nasza gmina.

Kwiaty i podziękowania otrzymała kurator pleneru – rzeźbiarka Grażyna Szymała-Wołyńska. Wręczyli je m.in. obecni na otwarciu wystawy: Przewodnicząca Komisji Oświatowo-Społecznej Rady Miejskiej Krystyna Przygońska i radny powiatowy Jarosław Dobrowolski. Symbolicznym toastem lampką szampana uczczono tę doniosłą chwilę. Do przybyłych na wystawę dołączył wiceprezes targów Przemysław Trawa.

Możliwość wyeksponowania rzeźb z pleneru na Międzynarodowych Targach Poznańskich, podczas największych targów turystycznych w Polsce, to szansa dla naszej gminy na promocję i pokazanie, że sztuka może dziać się poza wielkimi miastami ściągając do małego Pławna artystów z najdalszych zakątków świata.

Dla przypomnienia w tegorocznej edycji pleneru udział wzięło 11 artystów. Polskę reprezentowali: Paweł Chlebek, Monika Molenda, Małgorzata Więcław-Szafrańska oraz współorganizatorka wydarzenia, mieszkanka gminy Murowana Goślina, Grażyna Szymała-Wołyńska. Wśród zagranicznych rzeźbiarzy znaleźli się: Robert Harding z Wielkiej Brytanii, Hans Reijnders z Holandii, Francisco J. R. Remiseiro z Hiszpanii, Alessandro Pavone z Włoch, Trin Kittikanampol z Tajlandii i Marek Rybon ze Słowacji.

Wystawa na targach potrwa do soboty 19.10 włącznie. Można ją obejrzeć w Antresoli – wejście wschodnie, przy wejściu głównym od ul. Głogowskiej (wejście oszklone, I piętro).

Jednocześnie zapraszamy na wspólne stoisko Metropolii Poznań oraz Powiatu Poznańskiego i Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, na którym swą ofertę turystyczną prezentuje również gmina Murowana Goślina (hala 3A, stoisko nr 22).