home

„Canzona” dwa lata po trzydziestce

Tradycją stało się już, że w październiku Chór Dziewczęcy „Canzona” zaprasza na koncert z okazji swoich urodzin. W piątek 18 października br. w wypełnionej po brzegi sali Ośrodka Kultury usłyszeliśmy wszystkie formacje chórów „Canzona”. Koncert z okazji 32. urodzin poprowadziła założycielka chóru prof. Elżbieta Wtorkowska.

Na początku wysłuchaliśmy Chóru Dziewczęcego i Chłopięcego „Canzona”, który wykonał między innymi Medieval Gloria, „Tears in Heaven” Erica Claptona, Caresse sur l’ocean – Bruno Coulaisa. Na koniec swojego występu publiczność wysłuchała „wiązankę góralską” przygotowaną na warsztatach chóralnych w Toscanii w 2012 roku.

Następnie zaprezentował się Chór Kameralny „Canzona” w repertuarze od muzyki średniowiecza, poprzez romantyzm (Herbslied – Mendelssohna) do litewskiego utworu ludowego „Soudato”.

Ostatni z występujących chórów Żeński Chór „Canzona-Absolwent” wykonał utwory śpiewane podczas tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Chóralnego „Canço Mediterrania” w Lloret de Mar, w Hiszpanii. Połączone Chóry „Canzona Kameralna i Absolwent” zdobyły 3 srebrne pasma w kategoriach: ludowej, sakralnej i muzyki katalońskiej oraz III miejsce rywalizując w gronie 16 chórów za utwór Miserere Piotra Jańczaka. Usłyszeliśmy utwory w języku katalońskim, Gaudete et exultate Zdenka Lukasa, Som, som Wiechowicza oraz Kuźniczkę Sykulskiego.

Na finał wszystkie chóry zaśpiewały znaną już z jubileuszu XV-lecia Siahambę.

Cały koncert urodzinowy przeplatany był informacjami, co w danym roku wydarzyło się w życiu każdego chóru i jakie są plany na nadchodzący 2014 rok.

Chórami na zmianę dyrygowały: Elżbieta Wtorkowska i Adrianna Wtorkowska-Kubińska.

W dniu urodzin nie mogło zabraknąć życzeń oraz wyrazów wdzięczności dla chórzystów, a przede wszystkim dla dyrygentek – Elżbiety Wtorkowskiej oraz Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej, dzięki którym chóry istnieją, rozwijają się i rozsławiają Murowaną Goślinę w świecie.

Kwiaty wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Tomasz Łęcki, Radny Rady Powiatu Poznańskiego Jarosław Dobrowolski oraz Tomasz Mizgier Kierownik Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie. Na zakończenie tradycyjnie zaproszono wszystkich na urodzinowy tort.

Tomasz Mizgier
Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie