home

Ewenement artystyczny w skali kraju

Grupa Entuzjastów Fotografii Mobilnej, która istnieje i działa w przestrzeni Internetu, tam pokazuje swoje prace fotograficzne i prowadzi przegląd nadsyłanych zdjęć autorów z całej Polski zorganizowała pokaz fotografii poza przestrzenią wirtualną. Prace, które znalazły się na pokazie są wynikiem wyboru dokonanego w tzw. tygodniach mobilnych. Polega to na cotygodniowym wyborze najciekawszych prac nadesłanych do serwisu. Wyboru prac dokonuje każdego tygodnia inna osoba, kurator tygodnia. Wernisaż wystawy zdjęć odbył się 18 stycznia 2014 r. o godzinie 17:00 w „Galerii w Pałacu” w Murowanej Goślinie. 150 wyróżnionych zdjęć, 80 autorów pokazano w galerii. W ten sposób po raz pierwszy w Polsce powstała niezwykła wystawa fotograficzna polskich fotografów mobilnych. Galeria w Pałacu jako pierwsza w Polsce pokazała tego rodzaju przegląd prac fotografów mobilnych w wystawie zbiorowej o charakterze ogólnopolskim. Dla galerii jest to ogromny sukces i promocja Murowanej Gośliny w dziedzinie pionierskich wydarzeń kulturalnych w skali kraju. Dowodzi to temu, że Murowana Goślina nie boi się wyzwań i kroczy w śmiałe projekty artystyczno – kulturalne. Fotografia mobilna w naszym kraju jeszcze nie jest tak popularna jak w Stanach Zjednoczonych czy na zachodzie Europy. Dlatego artyści zaprezentowani na wystawie w Murowanej Goślinie stanowią absolutną awangardę w Polsce w tej dziedzinie.

Wystawę zorganizowali: Grupa Entuzjastów Fotografii Mobilnej „Mobilni”, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury I Rekreacji w Murowanej Goślinie, Galeria w Pałacu. Patronat medialny objęło Radio Merkury Poznań. Sponsorem wystawy był Empik Foto.

Opiekun artystyczny Galerii w Pałacu Bartłomiej Stefański

Jestem niezmiernie dumny z tego, że Murowana Goślina na jeden wyjątkowy wieczór stała się przystanią dla fotografów mobilnych z całej Polski. Mięliśmy zaszczyt i przyjemność gościć laureatów „Mobilnego Tygodnia” m.in. z Krakowa, Nowego Sącza, Opola, Warszawy, Torunia oraz Poznania i okolic. Niepowtarzalny klimat naszego Pałacu zachwycił wszystkich gości wernisażu wystawy, a serdeczna atmosfera rozgrzała nas bardziej niż kaflowy piec. Warto podkreślić, że dla części fotografów była to pierwsza okazja do ujrzenia swojej pracy i nazwiska na ścianie galerii, co czyniło to wydarzenie tym bardziej wyjątkowym. Mam nadzieję, że wystawa fotografii mobilnej stanie się cykliczną imprezą i na stałe wpisze się w kalendarz imprez kulturalnych w naszym mieście.

W imieniu „Grupy Mobilni” (grupamobilni.pl) chciałbym serdecznie podziękować pani Arlecie Włodarczak, Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie, za ciepłe przyjęcie, wszystkie miłe słowa i zaufanie, jakim nas obdarzyła, udostępniając nam wnętrza zabytkowego Pałacu.

Dziękuję również Bartłomiejowi Stefańskiemu za wsparcie i pomoc przy montowaniu wystawy oraz za wszystkie pomysły i cierpliwość dla naszego szalonego entuzjazmu.

Tomaszowi Mizgierowi, Kierownikowi Ośrodka Kultury, bardzo dziękuję za wsparcie logistyczne, pomoc w drukowaniu materiałów informacyjnych i dokumentację fotograficzną wernisażu.

Mam nadzieję, że na swojej drodze spotkam więcej osób z takim zaangażowaniem i pasją podchodzących do wykonywanej pracy.

Wszystkie zdjęcia, pokazane na wystawie, zostały bezpłatnie wydrukowane przez empikfoto.pl – dziękujemy!

 

Poniżej zamieszczam kilka komentarzy, które pojawiły się na Instagramie po wernisażu wystawy:

  • „Było pięknie. Dzięki wielkie za tyle pozytywnych emocji.” (paxomnibus)
  • „Było przewspaniale spotkać na żywo tylu wspaniałych ludzi i móc porozmawiać. Bardzo się cieszę, że mogłam tam być i dziękuję.” (basia_pro)
  • „Było naprawdę super. Wernisaż jakich mało. Miejsce z klimatem i świetna organizacja” (xares123)
  • „Dzięki za miło spędzony czas i piękne zdjęcia. Warto było przyjechać! :)” (polamatysiak)
  • „Dziękuje ogromnie za to spotkanie… za ogrom pracy włożony w to, że mogła ta impreza zaistnieć… mam wielką nadzieję, że cyklicznie.” (guriana1).

Fotografia mobilna jest coraz bardziej popularna na całym świecie. Galerie sztuki otwierają się na pokazywanie fotografii i samych fotografów. Powstają książki, grupy, zloty fotografów, plenery, konkursy. Ze smartfonów korzystają zwykli ludzie, dziennikarze, portale internetowe. Dlaczego?

Ponieważ telefon komórkowy mamy zawsze przy sobie. Możemy dokumentować wszystko wokół Nas, zachowując przy tym dyskrecję. Przyłączcie się do nas. Pomóżcie promować polską fotografię mobilną.

 

Kurator wystawy Krzysztof Górny

 

autorzy zdjęć relacji z wystawy: Maria Górna, Krzysztof Górny, Tomasz Mizgier