Energetyczny, ostatni koncert VII Międzynarodowego Festiwalu im. ks. Edmunda Szymańskiego

W poniedziałek 21 czerwca 2014 r. w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego wystąpił rewelacyjny holenderski chór z uniwersytetu w Utrechcie – Decoor Close Harmony. Zespół prowadzony przez Christopha Mac-Carty’ego, łączy elementy jazzu, muzyki gospel i popularnej, eksperymentuje także z klasyką i muzyką świata. Ostatnie osiągnięcia zespołu to zdobycie nagrody dla „Najlepszej holenderskiej grupy wokalnej” na festiwalu BALK TOP w roku 2013. W 2010 chór wziął udział w Światowych Rozgrywkach Chórów w Chinach, gdzie otrzymał tytuł „Mistrza świata jazzu”. Obronił go podczas Rozgrywek Chórów w Stanach Zjednoczonych w roku 2012, gdzie dodatkowo zdobył miano „Mistrza świata muzyki pop”. W Holandii zespół znany jest przede wszystkim jako zwycięzca popularnego programu telewizyjnego „Bitwa Chórów” (2007).

Chór zatrzymał się w Murowanej Goślinie w drodze ze stolicy Łotwy, gdzie wziął udział w największym Festiwalu Chóralnym na świecie – VIII Olimpiadzie Chóralnej w Rydze, zdobywając dwa złote dyplomy

W Murowanej Goślinie chór zaprezentował nieco inny repertuar, niż mogliśmy usłyszeć dotychczas podczas trwania festiwalu. Widzowie przez ponad godzinę mogli usłyszeć największe przeboje muzyki jazzowej oraz rozrywkowej w bardzo ciekawych aranżacjach.

Chór wykonywał utwory a capella oraz z towarzyszeniem muzyków – perkusisty, basisty oraz pianisty.
Podczas śpiewania niektórych utworów licznie zgromadzona publiczność reagowała bardzo żywiołowo klaszcząc i tańcząc w rytm energetycznych dźwięków.
Takiego koncertu jeszcze w Murowanej Goślinie nie było. Nas, organizatorów szczególnie cieszy fakt, że kolejny raz na koncert festiwalowy trzeba było dostawiać krzeseł.

Burmistrz Murowanej Gośliny Tomasz Łęcki tradycyjnie dokonał zamknięcia festiwalu. Podczas tegorocznej edycji festiwalu odbyło się dwanaście koncertów, wysłuchaliśmy chórów z: Brazylii, Wenezueli, Czech, Filipin, Holandii oraz chórów z Polski: z Wrocławia, Poznania, Murowanej Gośliny (Vocantes, Dziecięcy Canzona, Canzona Kameralna, Canzona-Absolwent). Gościliśmy też profesjonalną Orkiestrę Wojskową z Bydgoszczy.

Miejsko–Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie, Chór Dziecięcy, Kameralny i Żeński „Canzona” z Murowanej Gośliny, Elżbieta Wtorkowska – Dyrektor Festiwalu dziękują wszystkim za współpracę przy organizacji festiwalu, szczególne podziękowania dla:

Serdecznie dziękujemy też tłumaczom: Ewie Wysockiej, Weronice Jarzyńskiej,i Hannie Piotrowskiej i Robertowi Duszczykowi.

Projekt zrealizowany ze środków finansowych gminy Murowana Goślina

Współorganizacja Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu