home

Żeński Chór „Canzona Abolwent” w Portugalii

W dniach 16-24 lipca 2014 roku Żeński Chór „Canzona Abolwent” odbył podróż do Hiszpanii i  Portugalii. Celem wyjazdu był udział w Międzynarodowym Konkursie Chórlanym w Freamunde w Portugalii. Trasę długości 3000 km zespół pokonał w dwóch etapach: samolotem z Poznania do Barcelony, i dalej 1200 km autokarem, wspólnie z zaprzyjaźnionym Chórem Kameralnym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ze Szczecina. Po drodze w programie było zwiedzanie Madrytu, gdzie w południe temperatura osiągnęła 44 st.C.

W konkursie wzięło udział 12 chórów z Litwy, Polski, Portugalii i Wenezueli. Canzona wystąpiła w dwóch kategoriach: muzyki sakralnej oraz folkloru. Prezentacje konkursowe oceniało międzynarodowe jury:pochodzący z Brazylii prof.Vasco Negreiros, prof.Yan Mikritumov z Lizbony oraz rezydujący w Portugalii angielski kompozytor i dyrygent, prof.Christopher Bochmann. Pomimo, iż konkurs w kategorii muzyki ludowej odbywał się w bardzo trudnej pod względem akustycznym sali, gdzie chórzystki prawie nie słyszały się wzajemnie, ten występ, jak i kolejny w kategorii muzyki sakralnej został oceniony w czwartej kolejności – zespół zdobył dwa Brązowe Dyplomy. Jury nie przyznało Srebrnych i Złotych Dyplomów. Podczas ceremonii zakończenia konkursu  wręczono I, II i III miejsca w każdej z kategorii oraz po kilka Brązowych Dyplomów. Część z biorących w konkursie chórów otrzymała tylko dyplomy uczestnictwa. Ponadto wyłoniono kategorię zespołów o głosach równych, gdzie nie przyznano I i II miejsca. Trzecie miejsce zdobyła Canzona Absolwent. Tym samym nasz zespół zakwalifikował się do finału, podczas którego w dodatkowym przesłuchaniu, trzy najlepsze chóry – Leal da Câmara z Portugalii, Gaudium z Wrocławia i Canzona z Murowanej Gośliny, walczyły o Grand Prix konkursu. Nagroda ta trafiła do znakomitego Coro Leal da Câmara z Lizbony. Pobyt w Portugalii był bardzo intensywny, gdyż „Canzona Abolwent” brała brała również udział w dwóch koncertach poza konkursem. Na zwiedzanie pobliskiego Porto zostało zaledwie jedno przedpołudnie. W drodze powrotnej zespół spędził dwa dni na wybrzeżu Costa Brava w Calelli. Odbywały się tam warsztaty chóralne kilku polskich chórów: z Łodzi, Gogowa, Miedzyrzecza i Sławy. Warsztaty te prowadził prof. Leszek Bajon. Przez dwa dni swojej obecności w Calelli warsztaty z zakresu emisji głosu poprowadziła prof. Elżbieta Wtorkowska.

Koszty wyjazdu na konkurs w 20% sfinansował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Pozostałą część kosztów opłaciły chórzystki, biorące udział w konkursie oraz dyrygent.

 

Elżbieta Wtorkowska