home

Gitarowe Show

We wrześniu, nie tylko szkoły rozpoczynają swój nowy rok szkolny, ale również ośrodek kultury rozpoczyna nowy sezon kulturalny. Z tej okazji zaprosiliśmy naszych mieszkańców na niezwykły koncert inaugurujący sezon kulturalny 2014/2015, który odbył się 7 września br. w auli Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie. Koncert był przygotowany wraz z Akademią Gitary i odbył się w ramach trwającego festiwalu. Nim jednak rozbrzmiała muzyka, zgromadzoną publiczność powitała dyrektor ośrodka kultury Arleta Włodarczak, a uroczystego otwarcia sezonu kulturalnego dokonał Burmistrz Murowanej Gośliny Tomasz Łęcki.

Jako pierwsi wystąpili nasi młodzi gitarzyści, uczniowie Alicji Duszczyk, którzy uczęszczają na zajęcia w Szkole Podstawowej nr 2 i w ośrodku kultury. Swoją gitarową przygodę rozpoczęli niedawno, bo od stycznia tego roku. Większą tremę jak sama przyznała miała instruktorka, niż nasi młodzi wirtuozi. Przed publicznością zaprezentowali się w trzech utworach: Magdalena Frąckowiak, Zofia Błachowiak, Aleksandra Prządka, Magdalena Owsian, Joanna Kuźniewska, Karolina Minge, Karolina Kaźmierczak, Mikołaj Bogucki, Michał Dereżyński, Wiktor Nowak. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał dyplom Akademii Gitary. A publiczność nagrodziła zasłużonym, rzęsistymi brawami.

Gwiazdą wieczoru był zespół „Jacaras” z Wrocławia. Zespół powstał w 2009 roku. Tworzą go studenci i absolwenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Kierownikiem zespołu  jest prof. Piotr Zaleski, prowadzący w uczelni klasę gitary, a w zespole gra na timple. Jest to bardzo mała pięciostrunowa gitara. Pozostali członkowie zespołu: Łukasz Figiel- gitara, Mateusz Ławniczak – gitara, Łukasz Oleszek – gitara, Martin Złotnicki – gitara, Michał Lasota -instrumenty perkusyjne i zachwycająca Julieta Gonzales – Springer -śpiew.

W wolnym tłumaczeniu Jacara –  to grupa zuchwałych młodzieńców, która śpiewając i hałasując, przemierza nocne ulice miasta. Zespół wykonuje tańce Hiszpanii z okresu baroku, znajdujące się w XVII i XVIII – wiecznych tabulaturach gitarzystów hiszpańskich, opracowane na współczesne instrumentarium. Niektóre z tych tańców odegrały znaczącą rolę w historii muzyki i są znanymi do dzisiaj formami, jak tarantela, fandango, czy wariacyjnie opracowywana przez stulecia folia. Wspólną cechą wszystkich tańców jest ciekawa, różnorodna rytmika, która później legła  u podstaw tworzącego się w XIX w Hiszpanii stylu, znanego dziś powszechnie jako flamenco.

Julieta Gonzales – Springer jest Meksykanką, zaczynała naukę śpiewu w Konserwatorium Narodowym w Meksyku. Jako solistka współpracuje z wieloma zespołami i muzykami ze Szwajcarii, Francji, Meksyku i Polski.

Naszą goślińską publiczność zachwyciła wirtuozeria gry muzyków, niebanalny  wokal. Królowały utwory Gaspara Sanza i Santiago De Murcia. Piękny koncert z cudowną muzyką gdzie rytm naszym uczuciom nadawały kastaniety i tamburyno a dźwięki strun gitary pozwoliły odbyć niezwykłą podróż do gorącej, radosnej i zmysłowej Hiszpanii.

 

Agnieszka Szymańska – Wojtera