home

Najlepsze polskie fotografie mobilne

W sobotę 31 stycznia w Galerii w Pałacu w Murowanej Goślinie odbyła się druga edycja wystawy fotografii mobilnej. Wystawa ma charakter ogólnopolskiego przeglądu fotografii wykonanych za pomocą aparatu fotograficznego w telefonie komórkowym. Kilkudziesięciu autorów zdjęć z całej Polski zaprezentowało swoje prace. Świat dokumentowany na fotografiach to portrety, pejzaże, sceny rodzajowe, architektura, człowiek. Zdjęcia różnią się od siebie charakterem. Zobaczyć możemy proste ujęcia albo przetworzone kompozycje graficzne barwne lub czarnobiałe, fotografie z pogranicza reportażu i surrealne obrazy fotografii artystycznej. Wystawa to także doskonały pretekst do rozmów , spotkań autorów i możliwość artystycznej konfrontacji. Uczestnicy wystawy mieli możliwość zapoznać się z najnowszymi technikami , osprzętem fotograficznym na specjalnie przygotowanym stoisku przez jednego ze sponsorów. Jednymi z ciekawszych gadżetów były obiektywy do zamontowania na telefon komórkowy do wykonania zdjęć szerokokątnych i makro. Kuratorami wystawy są Krzysztof Górny i Michał Karolewski twórcy i znawcy zagadnienia, animatorzy wystaw, plenerów i ruchu fotografii mobilnej w Polsce.

B. Stefański

Słowo kuratora wystawy

Już po raz drugi Murowana Goślina gościła u siebie fotografów mobilnych z całej Polski. W tym niewielkim miasteczku, leżącym kilkanaście kilometrów na północ od Poznania, w ostatnią sobotę stycznia odbył się wernisaż podwójnej wystawy fotografii mobilnej. Organizatorzy wystawy (Grupa Mobilni oraz Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie) zaprezentowali najlepsze polskie zdjęcia ostatnich kilku miesięcy, wykonane wyłącznie przy pomocy smartfonów. W trzech przestronnych salach Galerii w Pałacu zawisło prawie 130 prac autorów z Poznania, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Gdańska i wielu mniejszych miejscowości z całej Polski.

Pierwsza część wystawy związana była z przeglądem „Mobilny Tydzień”, który prowadzony jest przez Grupę Mobilni od maja 2013 roku. W ramach przeglądu wybierane są najciekawsze fotografie tygodnia, subiektywnie oceniane przez aktualnego kuratora akcji, a następnie prezentowane na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych i — raz w miesiącu — publikowane przez współpracujący z nami serwis opinii WszystkoCoNajważniejsze.pl. Do tej pory odbyły się już 84 edycje przeglądu, przez które „przewinęło się” ponad 70.000 zdjęć. Najlepsze z nich mają szansę pojawić się na organizowanych przez nas wystawach, takich jak ta w Murowanej Goślinie.

Druga część wystawy związana była z prezentacją twórczości wszystkich trzynastu członków Grupy Mobilni. To chyba pierwszy raz, gdy udało się zmobilizować wszystkich Mobilnych do pokazania swoich prac fotograficznych, naszego odmiennego sposobu patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość i różnorodności technik.

Na wernisażu pojawiło się kilkadziesiąt osób, wśród nich laureaci przeglądu Mobilny Tydzień, miłośnicy fotografii mobilnej, członkowie Grupy Mobilni, ale także Ci, dla których było to pierwsze spotkanie z fotografią mobilną. Przez kilka godzin (najpierw w galerii, potem w restauracji) toczyły się dyskusje o indywidualnych inspiracjach, osiągnięciach i fotograficznych planach. W końcu nie często udaje się zgromadzić w jednym miejscu tylu znakomitych fotografów z całej Polski — ludzi, z którymi nareszcie mogliśmy wyjść poza internetowe rozmowy na Instagramie, spotkać się twarzą w twarz, poznać ich opinie i prywatne fascynacje. I to chyba te osobiste spotkania i dyskusje do późnego wieczora były największą wartością wystawy, którą zorganizowaliśmy w Murowanej Goślinie. Dziękujemy Wam za zaufanie, wszelkie wsparcie, za czas, który poświęciliście na przyjazd na wernisaż, za otwarte umysły i fascynujące rozmowy.

LAUREACI MOBILNEGO TYGODNIA:

Adrian Werner, Agnieszka Domańska, Alicja Woźniak, Aneta Kowalska, Magdalena Antkowiak, Adam Szadkowski, Anna Kucharska, Beata Wietrzykowska, Tomasz Byczuk, Marcin Kosmowski, Daniel Wencel, Dariusz Sobiecki, Dariusz Myszkowski, Paweł Głowacki, Damian Kostka, Mariusz Majewski, Grzegorz Kopacz, Grzegorz Janicki, Mateusz Adamiak, Łukasz Walas, Krzysztof Gębarowski, Magdalena Hołubowicz, Paweł Magnus, Marcin Plezia, Anna Sikora, Munkhdavaajav Gantulga, Monika Zając, Teresa Trzcińska, Robert Poczekaj, Robert Jesionek, Marek Grabowski, Tomasz Olszewski, Tomasz Jastrzębowski, Tomasz Kobza, Sara Piotrowicz

MOBILNI:

Adam Oczoś, Michał Koralewski, Przemysław Zdybel, Małgorzata Radziszewska, Krzysztof Górny, Mateusz Jaszak, Łukasz Gubriel, Kamil Kawczyński, Cezary Dziadurski, Wojciech Papaj, Dorota Piechowiak, Michał Szklanowski, Rafał Piotrzkowski

 

Dziękujemy wszystkim za pomoc i wsparcie przy organizacji wystawy, a w szczególności:

  • pani Arlecie Włodarczak, Dyrektor Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie i Bartkowi Stefańskiemu opiekunowi Galerii w Pałacu za udostępnienie galerii i przygotowanie poczęstunku,
  • Biuru Turystycznemu Wielka Ucieczka za przekazanie podarunków dla laureatów,
  • Michałowi Szpakowskiemu z iCorner.pl za prezentację możliwości obiektywów olloclip,
  • serwisowi WszystkoCoNajważniejsze i Fotokomórkomanii za promocję medialną,
  • Darkowi Myszkowskiemu za pomoc przy wieszaniu zdjęć,
  • Pawłowi Magnusowi za udostępnienie zdjęcia na plakat wystawy,
  • Studiu fotograficznemu Kołecki za indywidualne podejście do wydruku fotografii,
  • Dorocie Piechowiak za fotorelację,
  • Krzysztofowi Górnemu za zorganizowanie i poprowadzenie photowalka przed wystawą.

 

Michał Koralewski