home

45 lat Zespołu Wokalnego „Goślińskie Chabry”

W sobotę 17 października br. w auli Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie miała miejsce niezwykła uroczystość. W gronie przyjaciół zespołu, władz gminnych, byłych śpiewaków, delegacji organizacji i zespołów świętowaliśmy Jubileusz 45-lecia działalności Zespołu Wokalnego „Goślińskie Chabry”.

Gości powitali: Bożena Rydzyńska – kierownik zespołu i Marcin Matuszewski – kierownik muzyczny, następnie zespół „Goślińskie Chabry” wykonał kilka przygotowanych na okoliczność jubileuszu utworów. Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański wspólnie z Przewodniczącą Komisji Oświatowo-Społecznej Rady Miejskiej Krystyną Przygońską wręczyli śpiewakom, obecnym i byłym kierownikom zespołu kwiaty i upominki. Następnie do życzeń i gratulacji utworzyła się długa kolejka gości. Miłym akcentem uroczystości były upominki muzyczne od zespołu wokalnego „Kleszczewianki” i goślińskiej kapeli „Swoja Wiara”. Ośrodek Kultury przygotował jubileuszowy folder zespołu. Po części oficjalnej zaproszono na tort, lampkę szampana oraz smakołyki przygotowane przez panie z zespołu. W miłej atmosferze wspominano minione lata i snuto plany na przyszłość.

 

Arleta Włodarczak
Fot. Iwona Scheffler

 

Krótka z historia zespołu:

Zespół wokalny „Goślińskie Chabry” powstał 22 września 1970 r. z inicjatywy ówczesnej przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich Marii Mager. Prowadzeniem zespołu zajął się nauczyciel Szkoły Podstawowej Zbigniew Gumny, który po pewnym czasie zrezygnował. Wówczas przygotowaniem tekstów zajęła się Elżbieta Wtorkowska, a kierownictwem muzycznym nauczycielka muzyki Maria Nowak, która prowadziła zespół do stycznia 2007 r. Od 1995 roku kierownikiem zespołu jest Bożena Rydzyńska. Od września 2007 r. paniom towarzyszy na instrumentach klawiszowych Marcin Matuszewski, który jest także kierownikiem muzycznym zespołu.

„Goślińskie Chabry” występowały na wielu imprezach gminnych m.in. takich jak: dożynki, targ wiejski, obchody świąt państwowych i ważnych rocznic, spotkania z okazji Dnia Matki i Dnia Seniora. Zespół koncertował też dla niepełnosprawnych, na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kolędował podczas Goślińskiego Kolędowania. Brał udział w turnieju gmin organizowanym przez ODR Sielinko, promował gminę w czasie otwartych Dni Sielinka, reprezentował Murowaną Goślinę na targach POLAGRA, TOUR SALON, koncertował na Poznańskim Betlejem. Na zaproszenie Ojca Jana Góry w 2002 roku „Goślińskie Chabry” brały udział w „Weselu w Kanie Galilejskiej” na Lednicy. Panie brały aktywny udział w organizowanym od 2003 r. w naszym mieście Jarmarku św. Jakuba, a także w widowisku „Dzieje Murowanej Gośliny”. Zespół Wokalny ,,Goślińskie Chabry’’ w ciągu swojej 45-letniej działalności ciągle doskonali swoje umiejętności, rozwija się podnosząc swój poziom wokalny. Swoimi występami uświetniał nie tylko imprezy gminne, ale także na terenie powiatu i województwa. Od 2011 r. z inicjatywy Zespołu w Murowanej Goślinie odbywa się Przegląd Zespołów Śpiewaczych ,,Chabrowe Lato”, który cieszy się olbrzymią popularnością i zainteresowaniem. Zespół cyklicznie bierze udział w licznych przeglądach m.in. w Kleszczewie, Kostrzynie, Chojnie, Kaźmierzu, Dusznikach, Budzyniu, Swarzędzu, Rogoźnie, Lusowie, Lubaszu, Trzemesznie. Występował także w Poznaniu, Biedrusku, Rejowcu, Obornikach, Owińskach, Czerwonaku, Kiszkowie, Żerkowie i Szamotułach. Reprezentował gminę na Festiwalu Cittaslow w Olsztynku. W 2012 r. Zespół ,,Goślińskie Chabry’’ zdobył I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Seniorskiej Twórczości Artystycznej Pre-Ars w Pile, które to miejsce było przepustką do reprezentowania naszego miasta i województwa wielkopolskiego na XV Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS 2012” w Bydgoszczy, na którym Marcin Matuszewski otrzymał wyróżnienie dla instruktora za kreatywność. W 2015 roku podczas Wojewódzkiego Przeglądu Seniorskich Artystycznych Spotkań w Pile Zespół zdobył I miejsce w kategorii Zespoły Wokalne.

Zespół ma w swoim repertuarze piosenki ludowe, żołnierskie, patriotyczne, biesiadne, kolędy, okolicznościowe, a także w gwarze poznańskiej.

Praca Bożeny Rydzyńskiej i Marcina Matuszewskiego została dostrzeżona przez Kapitułę Osobowości Kulturalnych. W 2010 r. na Jarmarku św. Jakuba obydwoje otrzymali statuetki Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina: Bożena Rydzyńska w kategorii za całokształt działalności kulturalnej, Marcin Matuszewski w kategorii osobowość kulturalna minionego roku za widowisko „Dzieje Murowanej Gośliny”.

Obecnie w zespole śpiewają:

Maria Bromberek, Krystyna Kijanowska, Zdzisława Konieczna, Bożena Lewandowicz, Leokadia Mikuła, Halina Pilarczyk, Bożena Rydzyńska, Maria Sądej, Krystyna Smoła, Maria Szymaś, Barbara Warguła, Halina Wiśniewska, Bożena Malec, Jan Andrzejak.

Kontakt z zespołem:

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, ul. Mściszewska 10, 62-095 Murowana Goślina, tel. (61) 8122-120, e-mail: dom.kultury@murowana-goslina.pl