home

Niezwykły koncert kolęd

W niedzielę 17 stycznia 2016 w kościele pw. św. Jakuba Apostoła wieczorną mszę św. swoim śpiewem uświetniły chóry „Canzona”, przy organach zasiadł Tomasz Mizerny. Po mszy św. rozpoczął się niezwykły koncert kolęd w wykonaniu: Chóru Dziecięcego „Canzona”, Chóru Kameralnego „Canzona”, Żeńskiego Chóru „Canzona-Absolwent”.

Dyrygowały prof. Elżbieta Wtorkowska i Adrianna Wtorkowska-Kubińska, na pianinie akompaniowała Weronika Jarzyńska. Śpiew rozlegał się z empory i z nawy przy prezbiterium, w niektórych utworach jednocześnie. Było to wyjątkowe przeżycie dla publiczności i wyzwanie dla dyrygentek. Zabrzmiały kolędy z całego świata: czeska, francuska, niemiecka, rosyjska i amerykańska. Chóry zaśpiewały też najpiękniejsze polskie kolędy, w tym fragmenty „Mszy Pasterskiej” Romana Maciejewskiego z akompaniamentem na organach Tomasza Mizernego. Pani E. Wtorkowska wspomniała, że w 1995 r. Chór Dziewczęcy „Canzona” wykonał „Mszę Pasterską” w Filharmonii Poznańskiej. Koncert kolę[i]d w niedzielny wieczór dostarczył widowni moc wzruszeń, był niezwykłą ucztą duchową dla melomanów. Ponadto dowiódł, że muzyka chóralna uprawiana z pasją przez chórzystów może śmiało konkurować z najnowszymi trendami muzycznymi.

Serdecznie dziękujemy Proboszczowi ks. Sławomirowi Jessie za życzliwość, ciepłe przyjęcie, dobre słowo i tradycyjne już michałki.

 

Arleta Włodarczak

Fot. Tomasz Mizgier