home

Jarmark Mikołajkowy w drugiej odsłonie

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych wywodzi się z Niemiec. Najstarszy jarmark odbywa się w Dreźnie i ma ponad 500 lat. Po raz drugi nasz ośrodek kultury wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Zielone Wzgórza” zorganizował Jarmark Mikołajkowy. Punktem rozpoznawczym była jak co roku wspaniała choinka, wokół której rozstawiane są stragany. Na straganych królowało rękodzieło, wspaniałe i niepowtarzalne ozdoby świąteczne, biżuteria i pierniki. Nie mogło zabraknąć przepysznego barszczu z pasztecikiem, który serwował Zespół Folklorystyczny „Goślinianie”, kawiarenki Stowarzyszenia „Fanaberia”, gdzie można było kupić domowe wypieki i cudny w smaku grzaniec. Stałym punktem tego jarmarku są dwa konkursy. Konkurs na „Najsmaczniejsze i najpiękniejsze goślińskie pierniczki” i konkurs plastyczny „Tak wygląda mój Mikołaj”. Jury w składzie: Urszula Piętka, Arleta Włodarczak i Adam Szweda postanowiło wyróżnić Monikę Nowak, a tytuł „Najsmaczniejszych i najpiękniejszych goślińskich pierniczków” II Jarmarku Mikołajkowego przyznać Zespołowi Szkół im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie. Natomiast w konkursie plastycznym Bartłomiej Stefański przyznał trzy równorzędnie nagrody, które otrzymali: Oliwer Okupnik (lat 3,5), Jagna Zych (lat 6) i Małgosia Sosnowska (lat 8).

Laureaci obu konkursów otrzymali nagrody, które ufundowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zielone Wzgórza”. Po uroczystym wręczeniu nadszedł czas na specjalne świąteczne życzenia dla mieszkańców od Burmistrza Dariusza Urbańskiego.

W tym roku dodatkową atrakcją był bogaty program artystyczny. Serdecznie dziękujemy zespołom, działającym w naszym ośrodku kultury za występy podczas jarmarku. Na scenie zaprezentowały się: „Goślińskie Chabry” pod kierunkiem Marcina Matuszewskiego, „Goślinianka” pod kierunkiem Alicji Duszczyk (akompaniament Artur Duszczyk) „Goślinianie” pod kierunkiem Marzenny Karbowskiej, Teatrzyk „Zielona Goś” pod kierunkiem Lynn Kucharczyk. Dziękujemy też wspaniałym dziewczynom ze Stowarzyszenia „Fanaberia” za zabawy z najmłodszymi dziećmi.

Jarmark zakończyliśmy bajkowym i magicznym przedstawieniem teatralnym „Wszystkie dzieci czekają na Mikołaja” w wykonaniu aktorów z „Filharmonii Pomysłów”.

Jedynym minusem i to bardzo odczuwalnym dla zwiedzających i wystawiających się była pogoda, a na nią nie mamy wpływu.

Odwiedzajmy jarmarki świąteczne, bo one wprowadzają w bożonarodzeniową atmosferę, ludzie są uśmiechnięci i radośni. Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się 18 grudnia br. na rynku w Murowanej Goślinie.

Agnieszka Szymańska-Wojtera

Fot. Bartłomiej Stefański