home

MALARKI w Galerii na Wzgórzach

W piątkowy wieczór 10 lutego 2017 r. w Galerii na Wzgórzach w Klubie Osiedlowym „Zielone Wzgórza” odbyło się otwarcie wystawy pt. „MALARKI”. Autorkami prac są Elżbieta Piechowiak i Wiesława Drożdż.

Panie związane są ze środowiskiem twórców plastyki w Obornikach. Prace pokazane na wystawie pochodzą w głównej mierze z okresu ich działalności w Obornickim Ośrodku Kultury w pracowni malarstwa. Postawę twórczą autorek cechuje determinacja w dążeniu do celu. Celem dla autorek było zostać malarkami.

Wystawa zatytułowana „MALARKI” nie jest tylko wystawą ładnych obrazów, jest zapisem drogi, przemiany autorek w malarki i za chwilę w artystki. Obie Panie od lat same studiują malarstwo. Poznają różne style, techniki, odwiedzają muzea, wystawy malarstwa najnowszego i dawnego. Malują kopie wielkich mistrzów i tak poznają wiele sposobów na malowanie. Podejmują w końcu swoje własne tematy i zaczynają malować po swojemu. Przestają odtwarzać i zaczynają tworzyć swoje obrazy. Stają się artystkami.

Wystawa podzielona jest na dwie sale ekspozycyjne. W sali dużej widzimy malarstwo barwne w różnych technikach i stylach. W sali małej, zwanej czarnobiałą zobaczyć możemy obrazy na kartonach oparte na dziełach mistrzów pozbawione barw kolorowych namalowane w skali szarości.

Ze wszystkich pokazanych na wystawie prac najcenniejsze według mnie są prace od początku do końca autorskie, niepowtarzalne i to one powinny wskazywać kierunek dalszego rozwoju artystycznego autorek. Warto przyjść, zobaczyć! Wystawę można oglądać do 10 marca od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 20.00

Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański