home

XV Jarmark św. Jakuba

Św. Jakub bywa wzywany przez wiernych w modlitwach o pogodę. Nie dziwi zatem fakt, że po tygodniu obrzydliwej aury i ulew słońce pokazało się właśnie w dniu Jarmarku św. Jakuba, czyli w sobotę 29 lipca.

Już od samego rana świetna pogoda towarzyszyła wędkarzom, którzy rozegrali w Wojnówku drużynowe zawody wędkarskie pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina.

O godz. 11.00 rozpoczął się XIII Światowy Zjazd Gośliniaków – relacja z tego spotkania http://www.murowana-goslina.pl/92,wydarzenia-2017?tresc=6216.

W czasie trwania jarmarku odbywała się akcja poboru krwi dla dzieci poszkodowanych w wypadkach i rejestracja do banku szpiku kostnego, zorganizowana przez Klub HDK PCK „Gośliniacy”. Zebrano ponad 23 l krwi.

Natomiast już sporo przed godz. 15.00 coraz tłoczniej robiło się na stadionie miejskim, gdzie lada moment miał się rozpocząć Jarmark św. Jakuba. Filharmonia Pomysłów zaprosiła dzieci na spektakl muzyczny, te jednak miały spory dylemat, czy pozostać pod sceną, ponieważ wokół kusiły dmuchańce, trampoliny, wielgachne bańki mydlane i wiele innych atrakcji dla najmłodszych. Do tematu przewodniego tegorocznego jarmarku „Św. Jakub na wakacjach” świetnie nawiązywała scenografia: baseniki z wodą, leżaki, piłki, żaglówki i ogromne przeciwsłoneczne okulary. Był to uroczy zakątek dla rodziców z dziećmi.

O godz. 16.20 na scenie pojawili się: burmistrz Dariusz Urbański, ks. Sławomir Jessa, a także przewodniczący Konrad Strykowski. Wówczas miało miejsce uroczyste otwarcie Jarmarku św. Jakuba, a także (w obecności członkiń kapituły Mirosławy Szudery, Justyny Furman i Arlety Włodarczak) wręczenie statuetek Osobowości Życia Kulturalnego. Chór Dziecięcy „Canzona” otrzymał tytuł Osobowości Życia Kulturalnego Miasta i Gminy Murowana Goślina za wybitne osiągnięcie w roku 2016. Natomiast Koło Młodych Melomanów „Klasa Muzyczna” przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza i Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie, które działa pod opieką Jadwigi Maćkowiak i Katarzyny Łukaszewicz, otrzymało tytułu Osobowości Życia Kulturalnego Miasta i Gminy Murowana Goślina za całokształt działalności kulturalnej.

Kolejne koncerty na scenie (Brass Band Oborniki oraz Jambo Africa) umilały odwiedzającym jarmark zakupy na straganach z rękodziełem, miodami, zabawkami. Rock and Fire potwierdził zasadę, że na tego typu imprezie warto przyjść nie tylko na koncert głównej gwiazdy, ale też właśnie wcześniej! Pamiętajcie o tym koniecznie w kolejnych latach. Jednak zdecydowanie napięcie rosło w okolicach godziny 20.00, a apogeum osiągnęło pół godziny później. Kamil Bednarek z zespołem Piąty Element nie zawiódł i porwał publiczność do zabawy. Prawdopodobnie wielu z nas zastanawiało się, skąd on bierze tyle energii, żeby szaleć na scenie, a jednocześnie z niesamowitą swobodą wykonywać kolejne utwory. Fantastyczna energia i … tysiące widzów na stadionie. Takich tłumów od dawna nikt tu nie widział. Wielu fanów cierpliwie czekało potem jeszcze pod sceną, żeby otrzymać od Kamila autograf lub zrobić sobie z nim zdjęcie.

Generalnie Bednarek tak rozruszał i rozbawił towarzystwo, że nie trzeba było nikogo specjalnie namawiać do kontynuowania w tanecznym stylu zabawy, która tradycyjnie po jarmarku trwała do późnych godzin nocnych.

Następnego dnia, tj. 30 lipca br. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła obyła się msza odpustowa w intencji mieszkańców, celebrowana przez ks. Dariusza Larusa, duszpasterza Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie. Obecne były władze samorządowe i księża z dekanatu. Oprawę muzyczną zapewnił nasz Chór Mieszany „Vocantes” pod dyrekcją Leszka Bajona.

Monika Paluszkiewicz
Zdjęcia: Ewa Hermann, Tomasz Mizgier

 

  • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji – organizator jarmarku, dziękuje za pomoc organizacyjną: Eugeniuszowi Tomickiemu i strażakom OSP w Murowanej Goślinie, Dawidowi Krauze, krwiodawcom z Klubu HDK PCK „Gośliniacy”, Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Komisariatowi Policji w Murowanej Goślinie, Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie oraz pracownikom UMiG: Monice Paluszkiewicz i Arkowi Bednarkowi.
  • Finansowo imprezę wsparli: Gmina Murowana Goślina,

Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy Oddział Murowana Goślina, Aquanet, SKOK Jaworzno, Linea sp. z o.o., LZD Murowana Goślina Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Jarosław Dobrowolski.