home

Międzynarodowa msza święta

Przed kościołem pw. św. Jakuba zagrała orkiestra Prima Vista Brass z Hemmingen. Ten performance muzyczny rozpoczął artystyczne świętowanie Zielonych Świątek. Na występ zespołu osobiście wszystkich zapraszał burmistrz Dariusz Urbański. Bardzo wielu gośliniaków zebrało się na rynku miejskim. Część przyszła specjalnie, ale wielu pozytywnie zaskoczyła forma występu na wolnym powietrzu.

Zesłanie Ducha Świętego to święto, które przypadło tego roku 20 maja. Tego dnia według Dziejów Apostolskich na zebranych wieczerniku Apostołów zstąpił Duch Święty i zaczęli przemawiać w wielu językach. Był to jeden z wielu darów jakie wówczas otrzymali. Tak się pięknie złożyło, że w tę niedzielę na mszy św. o 12.30 w intencji ks. Edmunda Szymańskiego w goślińskiej farze obecne były zespoły muzyków z zaprzyjaźnionych miast partnerskich Murowanej Gośliny biorące udział w XI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. ks. E. Szymańskiego: Prima Vista Brass, Chór PopChor`n, zespół rozrywkowy i fletowo-gitarowo-smyczkowy Szkoły Muzycznej z Hemmingen (Niemcy) i Chór La Maitrise de Seine-Maritime z Ivetot (Francja). Wraz z naszymi zespołami Chórem Mieszanym Vocantes, Chórami Dziewczęcym, Kameralnym, Żeńskim Canzona zapewniły wspaniałą oprawę uroczystości. Podobnie jak przed wiekami w Wieczerniku rozbrzmiały języki. W swoich narodowych językach czytania i modlitwę powszechną wygłosili nasi goście. Homilię przetłumaczono na język angielski. Wybrzmiały jeszcze niemiecki, francuski i polski, oraz pieśni w języku łacińskim.

Po uroczystościach i koncercie tradycyjnie spotkaliśmy się przy grobie ks. Edmunda Szymańskiego patrona festiwalu, aby pomodlić się, zapalić znicz, złożyć kwiaty i zaśpiewać dla Niego. Następnie wszystkie zespoły udały się na strzelnicę bracką, gdzie Kurkowe Bractwo Strzeleckie przygotowało strzelanie festiwalowe.

Tekst: Bartłomiej Stefański

Zdjęcia: Bartłomiej Stefański, Filip Klepacki