home

79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

1 września 1939 wybuchła II Wojna Światowa, najtragiczniejszy konflikt w historii ludzkości.

Jak pamiętamy z wiersza „Lato było piękne tego roku…” i w ten piękny, słoneczny, pierwszy dzień września wracamy myślami do tej tragicznej daty. Pamiętając o bohaterach tamtego czasu, wierzymy, że zło nie może zwyciężyć dobra, choć cena jaką przyszło zapłacić za to światu jest ogromna. Obchody rocznicy w Murowanej Goślinie odbywają się z inicjatywy Burmistrza Dariusza Urbańskiego, który przejął ten honor od Koła Związku Kombatantów. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęto mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jakuba Apostoła koncelebrowaną przez proboszczów goślińskich parafii ks. dziekana Sławomira Jessę i ks. Piotra Szymkowiaka. Na mszy św. obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy naszej gminy.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na plac Powstańców Wlkp. Orkiestra Dęta OSP pod kierunkiem Mateusza Sibilskiego odegrała hymn państwowy, trębacze zagrali hejnał naszego miasta. Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański w uroczystym przemówieniu przypomniał drogę bojową, jaką przeszli żołnierze polscy na frontach całego świata. Przypomniał trudną sytuację polityczną i gospodarczą w jakiej Polska znalazła się po II Wojnie Światowej, w której tkwiła do 1989 roku. Delegacje szkół, stowarzyszeń, organizacji i instytucji złożyły wiązanki pod pomnikiem na placu Powstańców Wielkopolskich. W imieniu Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Murowanej Goślinie głos zabrał Prezes Apoloniusz Twaróg. W tym dniu postanowiono uhonorować odznaczeniami za zasługi dla kombatantów, nadanymi przez Zarząd Główny: Rafała Persa, Reginę Wojtyńską, Andrzeja Kuźniewskiego. Burmistrz Dariusz Urbański w uznaniu zasług dla związku otrzymał Kombatancki Certyfikat Pamięci, nadany przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki. Wyróżnionych honorował Mariusz Mikołajewski, Sekretarz WZW ZKRiBWP.

 

Zdjęcia i tekst Bartłomiej Stefański