home

Chór Dziewczęcy „Canzona” w

Na zaproszenie Chóru Edgewater Singers z Chicago Chór Dziewczęcy „Canzona” odbył swoje pierwsze tournée koncertowe za oceanem. Wjazd odbył się w terminie od 25 kwietnia do 7 maja 2019 roku. Trasa koncertowa została podzielona na trzy trzydniowe etapy.

Pierwszy etap podróży w Chicago, związany był z udziałem w koncercie organizowanym przez Edgewater Singers, pt. ”Of light and shadow”, który odbył się 27 kwietnia w St. Gertrude Catholic Church w Chicago. Pomimo kapryśnej pogody (tego dnia padał śnieg z deszczem), publiczność wypełniła ogromną świątynię, a występ chóru spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Kolejnego dnia chór wystąpił podczas krótkiego koncertu i liturgii polskiej Mszy Św. w St. John Brebeuf Church w pobliskim mieście Niles, skupiającym Amerykańską Polonię. W Chicago zespół poruszał się, korzystając z naziemnej i podziemnej sieci metra CTA. Szczególnie atrakcyjne były przejazdy pętlą Loop.Podczas swojego pobytu w Chicago chórzystki mieszkały w rodzinach śpiewaków Edgewater Singers. Była też okazja do zwiedzenia centrum Chicago, wjazd na 96 piętro Hancock Tower, spacer w Millenium Park oraz ZOO.

Kolejny etap obejmował trzy dni pobytu w Nowym Jorku. Podróż busem z Chicago do Nowego Jorku to 1650 km. Dziewczęta po drodze przejechały ze stanu Illinois przez Indiana, Ohio, Pensylwania, New Jersey, aż do stanu New York. Tutaj w Niagara Falls przekroczyły granicę Kanady, aby spędzić cały dzień w stanie Ontario, podziwiając niezwykle widoki wodospadu Niagara. Kolejna noc w busie i wczesnym świtem chór przyjechał do Nowego Jorku.

Pobyt obejmował zarówno koncerty, jak i zwiedzanie. Pierwszy koncert odbył się w St .Aloysius RC Church w Ridgewood na Queens. Potem odbyły się występy w Polskich Klubach Seniora: w Klubie „Krakus” oraz w Klubie „Amber” na Brooklynie. Podczas tych koncertów chór prezentował repertuar, składający się z polskich pieśni patriotycznych i ludowych. Ważnym punktem pobytu w Nowym Jorku była wizyta w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz wywiad i występ w Radio Rampa na Brooklynie.

W programie pobytu w Nowym Jorku było również zwiedzanie. Wizyta w American Museum of Natural History, spacer na Times Square, Rockefeller Center oraz Lincoln Center, gdzie mieści się gmach Metropolitan Opera i Juliard Music School. Dziewczęta popłynęły też promem na Staten Island, oglądając Statuę Wolności i piękny widok na dolny Manhattan. Ogromne wrażenie zrobił National 11 September Memorial. Pomnik składa się z dwóch głębokich basenów, umieszczonych dokładnie w miejscu, gdzie znajdowały się fundamenty zawalonych wież. W dół każdego z basenów, po ich ścianach, nieustannie spada woda (są to największe sztuczne wodospady w USA). Na panelach okalających zbiorniki wygrawerowano nazwiska wszystkich ofiar zamachów z 1993 i 2001 r.

Wielką atrakcją był wjazd windą na mierzący 571 m, najwyższy budynek w USA – nową wieżę World Trade Center. Na 102 piętrze mieści się One World Observatory, gdzie można było obejrzeć niezwykłe wizualizacje oraz podziwiać widoki drapaczy chmur na Manhattanie.

Dziewczęta, w piękny, słoneczny dzień były również na spacerze w Central Parku, gdzie można znaleźć wiele miejsc z kadrów filmu „Kevin sam w Nowym Jorku” oraz „Zaczarowana”.

Będąc w Nowym Jorku nie można pominąć bogatej oferty kulturalnej. Dziewczęta obejrzały wspaniały spektakl musicalu „Frozen” na Broadway. Po przedstawieniu mogły zaś podziwiać migające tysiącem barwnych neonów ulice, pełne gwaru o północy. W istocie Nowy Jork nie zasypia.

Pobyt w USA zakończyły koncerty w Linden w stanie New Jersey. W Nowym Jorku zespół mieszkał w hotelu YMCA na Brooklynie, skąd przemieszczał się w różne punkty miasta subwayem (nowojorskie metro). Do New Jersey, jak i z powrotem na lotnisko JFK z kolei dziewczęta jechały subwayem i pociągiem pod Hudson River. Do Linden. Chór zaproszony został przez Parafię St.Theresa of the Child Jesus, Księdza Tadeusza i rodziny chóralne. Główny koncert odbył się w Kościele w dniu 3 maja.

I znów wspaniałe przyjęcie licznie zgromadzonej publiczności polonijnej. Poza tym chór wystąpił w Polskiej Szkole Dokształcającej oraz w niedzielę podczas liturgii mszy św. amerykańskiej oraz polskiej z koncertem po mszy, kiedy w sposób szczególny uczczona została 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Koncert ten był transmitowany on-line, dzięki czemu nasze rodziny w Polsce mogły na bieżąco śledzić te wydarzenia. Niezwykłą niespodziankę przygotowali nam gospodarze w Linden. Za sprawą sponsoringu Polish & Slavic Federal Credit Union, charakterystycznym żółtym szkolnym autobusem pojechałyśmy ponad 200 km do miasta Lancaster w stanie Pensylwania, aby wziąć udział w spektakularnym widowisku pt. Jesus. Treść znana z Ewangelii, ale przedstawiona za pomocą niezwykłych wizualizacji, pięknej muzyki, a nawet udziału żywych zwierząt – koni, osła, wielbłądów, kóz, owiec i świnek biegających po widowni oraz fruwających ponad głowami gołębi, dopełniał całości niezłych wrażeń. Wszystkie dziewczęta były ogromnie wzruszone. Takie przeżycia będą bardzo długo wspominały.

Łącznie podczas 11 dni pobytu w USA dałyśmy 11 koncertów, prezentując bardzo zróżnicowany repertuar. W tournée wzięły udział 22 chórzystki Chóru Dziewczęcego „Canzona”. Opiekę nad dziewczętami sprawowały panie Ania i Patrycja oraz pani Weronika-pianistka i Ada-dyrygentka.

Zespół nie uzyskał żadnego wsparcia finansowego, zatem koszty amerykańskiej wizy, przelotu, przejazdów, częściowo zakwaterowania i wyżywienia pokryli rodzice chórzystek, panie opiekunki, pianistka i dyrygentka. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, dołożył ze swojego budżetu równowartość 1,5% ogólnych kosztów wyjazdu.

Elżbieta Wtorkowska

Zdjęcia: archiwum chóru