home

Śladami ewangelickich cmentarzy

W niedzielne piękne i słoneczne przedpołudnie 22 września br. odbył się kolejny spacer historyczny. Ośrodek Kultury oraz kustosz Izby Regionalnej Marian Pflanz zaprosili wszystkich miłośników historii na drugi etap historycznego spaceru, szlakiem ewangelickich cmentarzy Ziemi Goślińskiej, który tym razem miał formę autobusowej przejażdżki przez Puszczę Zielonkę. Docelowe miejscowości naszej wyprawy to: Kamińsko, Pławno, Czernice i Uroczysko Maruszka. W trakcie zwiedzania Kamińska i Pławna spacerowicze zapoznali się z faktami dotyczącymi historii tych miejscowości. W starej szkole w Kamińsku odbył się krótki wykład na temat osadnictwa olenderskiego na Ziemi Goślińskiej. Swoimi wspomnieniami z dzieciństwa podzieliła się aktywna uczestniczka spacerów Pani Krystyna, która 66 lat temu uczyła się w tej szkole, pokonując codziennie drogę z Zielonki. Następnie zwiedziliśmy położony w lesie cmentarz ewangelicki i zapoznaliśmy się z formą zabudowy Kamińska i Pławna. Kolejny etap spaceru to jazda do Czernic do rezerwatu przyrody Jezioro Czarne i zobaczenie położonego również w lesie cmentarza ewangelickiego. Widok z cmentarza na Jezioro Czarne jest wspaniały. Jadąc z Czernic przejechaliśmy obok figurek naftowych i czernickiego krzyża przez Tuczno do Uroczyska Maruszka. Na zakończenie posłuchaliśmy kilku wersji legend tego miejsca i odwiedziliśmy groby kochanków. Uroczysko Maruszka poza legendami kusi także dziewiczą przyrodą. Jest to ponad 150-letni bór dębowo-sosnowy z licznymi grabami, jesionami i brzozami. Na uwagę zasługuje też przepiękna, zabytkowa figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, nazwana przez miejscowych Matką Boską Leśną. W 2006 roku figurka została odnowiona przez Ośrodek Kultury w Murowanej Goślinie w ramach projektu „W rytmie serca”. Czar uroczyska i jego legendy na pewno nie dadzą zapomnieć szybko tego spaceru.

Warto też nadmienić, że niedzielny spacer okazał się rekordowy pod względem uczestników. Wzięło w nim udział ponad 50 osób. Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie 17 listopada 2019 r., tym razem odwiedzimy Rakownię i Boduszewo.

Podziękowanie dla Pani Elżbiety Dziel sołtysa sołectwa Kamińsko i mieszkańców sołectwa za poczęstunek podczas wykładu w starej szkole w Pławnie.

Marian Pflanz
Fot. Tomasz Mizgier