home

Złoty jubileusz „Goślińskich Chabrów”

W tym roku na 26 września zaplanowany był koncert z okazji 50. lecia działalności zespołu wokalnego „Goślińskie Chabry”. Niestety epidemia COVID18 pokrzyżowała nasze plany, zespół od połowy marca nie miał prób i nie było możliwości przygotowania koncertu. Z okazji jubileuszu postanowiliśmy przedstawić Państwu krótką historię zespołu. Koncert jubileuszowy zaplanujemy po wznowieniu prób. Dzisiaj przekazujemy serdeczne gratulacje i życzenia dla zespołu „Goślińskie Chabry” z okazji złotego jubileuszu.

Zespół wokalny „Goślińskie Chabry” powstał 22 września 1970 r. z inicjatywy ówczesnej przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich Marii Mager. Prowadzeniem zespołu zajął się nauczyciel Szkoły Podstawowej Zbigniew Gumny. Po jego rezygnacji przygotowaniem tekstów zajęła się Elżbieta Wtorkowska, a kierownictwem muzycznym nauczycielka muzyki Maria Nowak, która prowadziła zespół do stycznia 2007 r. Od 1995 roku kierownikiem zespołu jest Bożena Rydzyńska. Od września 2007 r. paniom towarzyszy na instrumentach klawiszowych absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, kompozytor i aranżer Marcin Matuszewski, który jest także kierownikiem muzycznym zespołu.

„Goślińskie Chabry” występowały na wielu imprezach gminnych m.in. takich jak: dożynki, targ wiejski, obchody świąt państwowych i ważnych rocznic, spotkania z okazji Dnia Matki i Dnia Seniora. Zespół koncertował też dla niepełnosprawnych, na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kolędował podczas Goślińskiego Kolędowania. Brał udział w turnieju gmin organizowanym przez ODR Sielinko, promował gminę w czasie otwartych Dni Sielinka, reprezentował Murowaną Goślinę na targach POLAGRA, TOUR SALON, koncertował na Poznańskim Betlejem. Na zaproszenie Ojca Jana Góry w 2002 roku „Goślińskie Chabry” brały udział w „Weselu w Kanie Galilejskiej” na Lednicy. Zespół wokalny ,,Goślińskie Chabry’’ ciągle doskonali umiejętności, rozwija się podnosząc poziom wokalny. Swoimi występami uświetniał nie tylko imprezy gminne, ale także na terenie powiatu i województwa. Od 2011 r. z inicjatywy Zespołu w Murowanej Goślinie odbywa się Przegląd Zespołów Śpiewaczych ,,Chabrowe Lato”, który cieszy się olbrzymią popularnością i zainteresowaniem. Zespół cyklicznie bierze udział w licznych przeglądach m.in. w : Kleszczewie, Kostrzynie, Chojnie, Kaźmierzu, Dusznikach, Budzyniu, Swarzędzu, Rogoźnie, Lusowie, Lubaszu, Trzemesznie. Występował także w Poznaniu, Biedrusku, Rejowcu, Obornikach, Owińskach, Czerwonaku, Kiszkowie, Żerkowie i Szamotułach. Reprezentował gminę na Krajowym Festiwalu Miast Cittaslow w Olsztynku. W 2012 r. Zespół ,,Goślińskie Chabry’’ zdobył I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Seniorskiej Twórczości Artystycznej Pre-Ars w Pile, które to miejsce było przepustką do reprezentowania naszego miasta i województwa wielkopolskiego na XV Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS 2012” w Bydgoszczy, na którym Marcin Matuszewski otrzymał wyróżnienie dla instruktora za kreatywność. W 2015 roku podczas II Wojewódzkiego Przeglądu Seniorskich Artystycznych Spotkań w Pile Zespół zdobył I miejsce w kategorii zespoły wokalne.

Największym osiągnięciem zespołu w ostatnim czasie było zdobycie Grand Prix w kategorii zespoły śpiewacze na XIV Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach w 2016 roku, dyrygent Marcin Matuszewski otrzymał nagrodę dyrektora Międzynarodowego Domu Kultury w MiędzyzdrojachW grudniu 2016 roku zespól zdobył I miejsce i Złotego Biesiadnika na Biesiadzie CzerwonackiejW październiku 2017 r. zespół otrzymał wyróżnienie na III Wielkopolskich Artystycznych Spotkaniach Seniorów w Pile, a w 2019 roku na IV Wielkopolskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów zajął III miejsce w kategorii zespoły wokalne.

Zespół ma w swoim repertuarze piosenki ludowe, żołnierskie, patriotyczne, biesiadne, kolędy, okolicznościowe, a także w gwarze poznańskiej. 

Arleta Włodarczak
Zdjęcia: archiwum ośrodka kultury

Zostaw komentarz

Uwaga: moderacja komentarzy jest włączona, jeśli zostanie zaakceptowany pojawi się tutaj.