Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie

Złoty Jubileusz „Goślińskich Chabrów”

W sobotę 25 września br. w auli przy ul. Mściszewskiej świętowano Złoty Jubileusz zespołu wokalnego „Goślińskie Chabry”. Zespół powstał w 1970 roku, więc jubileusz zaplanowano we wrześniu 2020 r., niestety nie mógł się odbyć ze względu na pandemię.

Po krótkim wspomnieniowym filmie z jubileuszu 35 – lecia zespołu rozpoczął się uroczysty koncert, wystąpili złoci jubilaci „Goślińskie Chabry, pod kierownictwem Marcina Matuszewskiego oraz zaproszeni goście zespół Przemysław II z Rogoźna i zespół Retro Cafe z Czerwonaka. Burmistrz Dariusz Urbański wraz ze swoim zastępcą Radosławem Szpotem wręczyli jubilatom kwiaty, okolicznościowe adresy, a także statuetki z podziękowaniem dla najdłużej śpiewających chórzystek, otrzymali je: Zdzisława Konieczna (50 lat), Halina Wiśniewska (50 lat), Maria Bromberek (40 lat), Bożena Lewandowicz (40 lat), Bożena Rydzyńska (40 lat), Krystyna Smoła (40 lat), Maria Szymaś (40 lat), Maria Sądej (25 lat), Barbara Warguła (25 lat) i dyrygent Marcin Matuszewski za 14 lat prowadzenia zespołu. Przewodniczący Rady Miejskiej Przemysław Popiak podziękował kwiatami Marii Nowak (dyrygentce zespołu do roku 2007), Elżbiecie Wtorkowskiej (autorce tekstów piosenek) i byłym chórzystkom. W uznaniu zasług zespołu dla goślińskiej kultury z okazji złotego jubileuszu zespół otrzymał prezent od władz gminy – warsztatowy pobyt w Ustroniu Morskim.

Po drugim występie „Goślińskich Chabrów” przyszedł czas na składanie jubileuszowych życzeń, ustawiła się długa kolejka delegacji, zaprzyjaźnionych zespołów , instytucji i stowarzyszeń. Gratulacje przyjmowali kierownik zespołu Bożena Rydzyńska i dyrygent Marcin Matuszewski. Należy podkreślić znakomitą atmosferę podczas uroczystości, była pełna wzruszeń, radości i pozytywnych emocji.

Z okazji jubileuszu przygotowano okolicznościowe wydawnictwo i wystawę pamiątek, na zakończenie zaproszono wszystkich gości na jubileuszowy tort.

Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Tomasz Mizgier

Kilka słów z historii zespołu…

Ostatnia dekada, to szczególny czas sukcesów i dobrych zdarzeń dla „Goślińskich Chabrów”. W 2012 roku Zespół zdobył I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Seniorskiej Twórczości Artystycznej Pre-Ars w Pile, miejsce to było przepustką do reprezentowania naszego miasta i województwa wielkopolskiego na XV Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS 2012”
w Bydgoszczy, na którym Marcin Matuszewski otrzymał wyróżnienie dla instruktora za kreatywność. W 2013 r. „Goślińskie Chabry” miały zaszczyt reprezentować gminę Murowana Goślina na Festiwalu Miast Cittaslow w Olsztynku.

W 2015 roku zespół po raz pierwszy miał okazję wystąpić w auli Akademii Muzycznej w Poznaniu podczas koncertu „Rodzinne Śpiewanki Stuligrosza z rodziną Matuszewskich” oraz w Teatrze Polskim w Poznaniu w koncercie z cyklu „Gwiazdor w Teatrze”.

W 2015 roku podczas Wojewódzkiego Przeglądu Seniorskich Artystycznych Spotkań w Pile zespół zdobył I miejsce w kategorii Zespoły Wokalne.

Największym osiągnięciem zespołu było zdobycie Grand Prix w kategorii zespoły śpiewacze na XIV Spotkaniach Artystycznych Seniorów
w Międzyzdrojach w 2016 roku, dyrygent Marcin Matuszewski otrzymał nagrodę dyrektora Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach. 
W grudniu 2016 roku zespól zdobył I miejsce i Złotego Biesiadnika na Biesiadzie Czerwonackiej.
W 2017 roku ciekawym doświadczeniem dla zespołu były warsztaty z artystami Teatru Muzycznego, które odbywały się w Kamińsku.
W październiku 2017 r. zespół otrzymał wyróżnienie na III Wielkopolskich Artystycznych Spotkaniach Seniorów
w Pile, a w 2019 roku na IV Wielkopolskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów zajął III miejsce w kategorii zespoły wokalne. Zespół reprezentował naszą gminę podczas cyklicznych przeglądów zespołów śpiewaczych.

Obecnie w zespole śpiewają:

Maria Bromberek, Dorota Karpińska, Justyna Kochaj-Szczecińska, Zdzisława Konieczna, Stefania Krzymieniewska, Bożena Lewandowicz, Bożena Rozumek, Bożena Rydzyńska, Maria Sądej, Krystyna Smoła, Maria Szymaś, Barbara Warguła, Halina Wiśniewska, Zbigniew Bitner.

Exit mobile version