Jedzie Jakub na rowerze

Zespół Enej na scenie.

Po dwóch latach powróciły na arenę wydarzeń w naszym mieście imieniny św. Jakuba. Radosław Szpot Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina, ks. Sławomir Jessa Proboszcz Parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie zaprosili tym razem na XVIII Jarmark św. Jakuba w konwencji rowerowej pod tytułem „Jedzie Jakub na rowerze – dokąd nas zabierze?” Przez dwa dni 23 i 24 lipca mogliśmy korzystać z przygotowanych atrakcji.

Już od wczesnych godzin rannych zaczęliśmy sobotę jarmarkową drużynowymi zawodami wędkarskimi w Przebędowie zorganizowanymi przez Koło PZW nr 29 przy LZD w Murowanej Goślinie o Puchar Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Radosława Szpota. W bibliotece przy ul. Poznańskiej trwała akcja poboru krwi i szpiku kostnego HDK PCK Gośliniacy dla dzieci poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.

O godzinie 15.15 na plac Powstańców Wielkopolskich wjechała parada rowerowa z sześcioosobowym rowerem na czele z muzykami z Orkiestry Na Dużym Rowerze. Orkiestra grając w czasie jazdy jazzowe utwory poprowadziła rowerzystów z Zielonych Wzgórz pod scenę jarmarkową, gdzie dała następnie koncert rozpoczynający wydarzenia na scenie. W programie specjalnie przygotowanym w rowerowych klimatach dzieci uczestniczyły w Animacjach z Heksą z RCK Rogoźno. Publiczność wysłuchała koncertu Jarosława Trepto. Rowerowym show przyprawiając wszystkich o dreszczyk emocji zachwycił Jonasz Pakulski.

O godz. 18.00 oficjalnego otwarcia jarmarku dokonali Zastępca Burmistrza Radosław Szpot i Przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Frąckowiak, wręczono też nagrody dla najlepszych przedsiębiorców. W konkursie na najbardziej odjechany rower wygrała pani Agnieszka Łągiewka. Otrzymała statuetkę „Amby z Przerzutką”, zrobioną ze starych części rowerowych oraz obraz o tematyce rowerowej ofiarowany przez pana Michała Żydowicza. Publiczność znakomicie się bawiła w czasie koncertu grupy Abba Cover Tribute Live Band. Jednocześnie na terenie imprezy trwały atrakcje towarzyszące dla jarmarkowej publiczności: zakręcone rowery, sentymentalna wystawa „Gośliniacy na rowerach”, wystawa zabytkowych rowerów „Od bicykla do Reksia – 100 lat roweru”, stragany z pracami rękodzielników i stoiska handlowe, dmuchańce dla dzieci, malowanie twarzy, zabawy plastyczne „Wycieczka rowerowa” i gra w kapsle „Wyścig Pokoju”, wystawa rzeźb „Gang Rowersów” wykonanych przez dzieci na warsztatach sztuki w MGOKiR, stoiska z rowerami, tradycyjne strzelanie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego o Miecz św. Jakuba w bramie Domu Rzemiosła, przejażdżki rikszą i strefa food trucków z kuchnią z wielu zakątków świata. Wieczór przyniósł występ oczekiwanej gwiazdy, zespołu Enej. Publiczność tłumnie bawiła się przy energetycznej muzyce Eneja całymi rodzinami, wielopokoleniowo i radośnie. Do północy bawiliśmy się na zabawie jarmarkowej z didżejem. Wydarzenia i atrakcje zapowiadał w tym roku nasz konferansjer i artysta Marcin Matuszewski. Tegoroczny Jarmark św. Jakuba przeszedł do historii jako mocno zakręcony rowerowo pozytywnymi emocjami. Kręcimy kilometry fajnych wspomnień i przeżyć, jedziemy dalej! Do przyszłego roku! Ciekawe dokąd nas św. Jakub zabierze?

Tekst: Bartłomiej Stefański
Zdjęcia: Andrzej Kietzmann

Zadanie zrealizowano ze środków Gminy Murowana Goślina i pomocy darczyńców.

Darczyńcy tegorocznego Jarmarku

Organizatorem Jarmarku jest Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie.

Serdecznie dziękujemy za pomoc przy organizacji jarmarku: